От Нова година се променя финансирането на болниците, обяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов. Клиничните пътеки много изкривяват формирането на заплатите, работата на лекаря, пречат дори и на пациента, а понякога са и вредни за него, заяви министърът. Думите му бяха по повод вчерашен протест на медици в МБАЛ “Св. Иван Рилски” заради все по-ниското, според тях, качество на лечението.
Изтичането на лекари и медицински сестри от България ще бъде спряно само чрез промяна на финансирането на болниците и повишаване на заплатите, категоричен бе Стефан Константинов и допълни, че иска да се стимулира работата в България.
В началото на месеца здравният министър обяви някои готвени промени в Закона за лечебните заведения, според които по клинични пътеки за лечение на по-леки диагнози престоят на пациентите в болница ще бъде съкратен до един ден.
Той припомни, че клиничните пътеки обикновено имат минимален престой от 3, 5, 7 дни. Според д-р Константинов обаче в момента болниците пускат пациентите си вкъщи, но ги водят в болниците. “Когато мине Здравната каса на проверка казва: „А, тук има хора, които се водят на лечение, а в момента не са в болниците и ние ще ви накажем, защото вие източвате Здравната каса”. Трябва да престанем да се лъжем един друг и да залагаме на подобни ограничителни начини, смята министърът.
Болниците трябва да подават информация реално колко пациенти са хоспитализирани. Така лечебните заведения няма да въртят пациенти по клинични пътеки, категоричен е министърът. “Когато има клинична пътека, има пациент. Когато пътеката е скъпа, пациентите стават много. Когато пътеката е евтина, те стават малко. Когато я няма, на практика ние такива пациенти все едно че нямаме. Това е погрешно. Това изкривява медицината и не ни позволява да взимаме правилни решения”, коментира д-р Стефан Константинов.
Очаква се клиничните пътеки да бъдат заменени от метода на на диагностично-свързаните групи (ДСГ). При тези групи заплащането на разходите при лечението се обвързва с придружаващите заболявания и усложнения на пациентите, техните пол и възраст. Това дава възможност на болниците да получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай.