От понеделник инспекторите на Изпълнителната агенция “Медицински одит” към Министерство на здравеопазването започват внезапни проверки по сигнали в болниците.
Това съобщи днес директорът на агенцията Златица Петрова, цитирана от БТА. Първите три жалби са за смъртни случаи на хора в лечебни заведения, поради забавяне на диагнозата и неприемането на пациента в болница, заплащане на сума за лекарства, независимо, че пациентът е починал. Искане на пари и консумативи в болници са сред другите оплаквания, които са постъпили в агенцията.
Една от проверките ще бъде по жалба на пациент, според която му е поставена диагноза киста на панкреаса, а му е извършената операция на киста на бъбрек.
От 1 април започват масирани проверки на състоянието на инвазивната кардиология у нас, съобщи още Златица Петрова. Повод за проверките е доклад на Здравната каса, който сочи, че отчетените клинични пътеки в инвазивната кардиология за една година са се увеличили с близо 50 на сто. В Европа при 30% от пациентите със сърдечни проблеми се прилага инвазивна кардиология, а у нас за три години този процент е над 60, отбеляза Петрова.
Тя допълни, че при около 63% от протоколите, проверявани от НЗОК е установено, че извършените процедури (поставяне на стенд) са били излишни, тъй като пациентите не са имали стеснение на съдовете. През 2007 г. Здравната каса е платила за 24 347 случая на инвазивни пътеки, а през 2008 г. – 36 331. По закон касата е задължена да плати отчетената дейност, тя не може да налага санкции, ако дейността не е отчетена, уточни Петрова. Тя допълни, че от 8 диагностични лаборатории за ангиопластика за три години са станали 23, което навежда на мисълта за хипердиагностика.
Проверките на агенцията ще се извършват съвместно с НЗОК, РЦЗ, РИОКОЗ, Комисията за финансов надзор. Те ще се осъществяват със сътрудничеството на съсловните организации на медицинските специалисти, научните дружества по медицина, националните консултанти.
Агенцията ще проверява дали се спазват медицинските стандарти, вътрешните правила на медицинските заведения и др. Инспекциите ще се извършват по време на самото лечение на хората, както и по документация. Инспекторите ще проверяват медицински специалисти, лечебни заведения за болнична помощ, фондове за здравно осигуряване.
Санкциите ще могат да се налагат според законите за здравето, за лечебните заведения и Закона за здравното осигуряване. При установяване на нарушения ще бъде налагана глоба от 1000 до 3000 лева. За по тежки нарушения ще бъде отнеман лиценза на лечебното заведение за извършване на такава дейност, ако се установи вреда на пациента или източване на средства, агенцията може да сигнализира проукратурата.