Заместник областният управител на Смолян Явор Руженов откри работна среща на представители на туристическия бизнес. Двудневната среща е на тема: „Електронен маркетинг и електронни инструменти за по-успешен туристическия бизнес“ и е организирана от Регионална туристическа асоциация „Родопи“, в изпълнение на Проект „Интелигентни маркетингови стратегии за туризъм в трансграничния район“, с акроним „SMS-CBA”.
„Всички ние сме убедени в първостепенната важност на развитието на туризма в нашия регион. Всички участници в срещата днес сте непосредствено ангажирани и като бранш, като участници и общественици в усилията за развитието на туризма през годините. Доказателство за това е и факта, че първата създадена организация за управление на туристически район в страната е именно тук. Ако има нещо, което винаги е било определящо, това е отговорността и екипността в отстояването на важните за страната и региона политики, в които туризма търси своите възможно най-адекватни и гъвкави решения за развитие, въпреки предизвикателствата на времето.Много важна предпоставка за развитието на туризма е и опита, който имаме на регионално и местно ниво, на който ще се основаваме и занапред“, каза в приветствието си Руженов.
Проектът “ SMS-CBA” е съфинансиран oт Eвpoпeйcĸия фoнд зa peгиoнaлнo paзвитиe (EФPP) и oт нaциoнaлнитe фoндoвe нa cтpaнитe, yчacтвaщи в Πpoгpaмaтa зa трансгранично cътpyдничecтвo ІNТЕRRЕG V-А „Гъpция-Бългapия 2014-2020“. Изпълнява се от 7 партньора от трансграничния район на Република България и Република Гърция, сред които публични и неправителствени организации от двете страни. Водещият партньор е Регион „Източна Македония и Тракия“, Гърция, а от българска страна освен РТАР „Родопи“ , партньори са Областните администрации на #Смолян , #Хасково и #Кърджали.
Целите на проекта са свързани с проучвания, анализи и рекламиране на региона и природните му забележителности като обща туристическа дестинация. Проектът предвижда разработване на Маркетингов план и създаване на разпознаваеми маркетингови продукти, чрез използване на съвременни информационни и комуникационни технологии в процеса на промотиране. Туристическите атракции и предлаганите услуги от трансграничния регион ще бъдат рекламирани, чрез провеждане на медийна и ИНТЕРНЕТ кампании, както и на специализирани туристически форуми в България и Румъния.
Работната среща, която ще се проведе в зала 201 на Областна администрация – Смолян, е ориентирана към собственици, служители и представители на туристическия бизнес от района на Смолян.
Участниците в дискусията ще бъдат запознати с основните резултати от изпълнените дейности по проекта:
проведено социологическо изследване за потребителския интерес към продукти от трансграничния регион, обхващаш територията на трите административни области Хасково, Кърджали и Смолян;
актуално проучване на състоянието на туристическия бизнес в същия регион, при който са идентифицирани над 3000 функциониращи обекти за настаняване и хранене, както и фирми, предлагащи широк спектър от разнообразни туристически услуги: ски-училища, планински водачи, екскурзоводи, ТИЦ-ове, транспортни фирми, обекти за дегустация на храни и напитки и др.
детайлно проучване на природните атракции и защитени територии, местности, забележителности, както и извеждане на най-емблематилните за българския участък на трансграничния район природни обекти, които са включени в примерни туристически пакети и маршрути за целите на туроператорска дейност.