„Ако трябва да определя 2020-та, това е годината на най-значими инвестиции в инфраструктурни проекти. Важни, очаквани и дълго подготвяни проекти стартираха и се изпълняват. В основата е разбира се ГКПП „Рудозем-Ксанти“ и съм сигурен, че 2021 ще бъде годината на неговото отваряне. Положиха се много усилия от цялата администрация, за мен като управленец това е моята лична кауза, заради която се върнах като областен управител след изборите през 2017-та година. Поех риска още през първия си мандат 2014-2017 този проект да предопределя успеха ми като областен управител. Обектът напредва според първоначалния график, работи се в момента на много подобекти – изграждат се сградите, подземните комуникации, ВиК, ел. и оптика, завършват се насипите, поставя се първия пласт асфалт на подходния път.“ Областният управител Недялко Славов обърна внимание, че пунктът генерира ползи за региона още преди отварянето си – той даде аргумент за необходимостта от изграждане на обходния път на Смолян, който беше реализиран през 2016-та; даде аргументи за асфалтирането на главната улица в Рудозем, което беше финансирано от АПИ и се изпълнява в момента; отварят се нови работни места, като до момента след конкурс са наети 15 души от региона за митнически инспектори и след празниците предстоят процедури за наемане на още около 70 служители за ГД „Гранична полиция“ и НАП. „Пътната инфраструктура е нещо, с което можем да се гордеем. С реализираните инвестиции в Смолянска област изпреварваме другите региони в страната. През годината работихме по двата основни проекта Смолян-Девин-Кричим и Средногорци-Рудозем. Отделно от бюджета на АПИ, над 80 млн. лв., се инвестират в ключови участъци, които се изпълняват.“, областният управител поясни, че възложени за цялостна рехабилитация са 69,10 км – Доспат-Гоце Делчев (6,20 км.), Соколовци-Момчиловци-Петково (26,880 км.), Средногорци-Рудозем-ГКПП (1,690 км), Загражден-Давидково-Оряховец (4,880 км.), Петково-Баните-п.к.Стояново (14,413 км.), Средногорци-Върбина-Ардино (4,621 км.), Бял извор-Неделино-Златоград (10,439 км.).
Като друг важен за областния град инфраструктурен проект Славов отбеляза Вторият воден цикъл на Смолян, изпълняван от „ВиК“ ЕООД, чиито същински строителни дейности стартираха през годината. „Този проект ще подобри качеството на живот и ще направи Смолян съвременен европейски град от 21 век.“ Областният управител не отрече, че строителните дейности ще предизвикат известни затруднения и това поражда негодувание у хората, но трябва да се премине и през това, защото значимите обществени ползи от проекта оправдават неудобствата в процеса на неговото реализиране.
През тази година стартира изграждането на подпорна стена по десния бряг на р. Черна в квартал „Устово“ – гр. Смолян, и изграждане на нова стоманобетонна защитна стена по левия бряг на р. Малка река в гр. Златоград. След успешното изграждане на три подпорни стени в Смолян, Рудозем и Златоград, средствата за тези две стени се осигуряват чрез допълнително финансиране, одобрено за Областна администрация Смолян, за допълнителни дейности по изпълнение на проект „Трансгранично планиране и инфраструктурни мерки за защита от наводнения” с акроним FLOOD PROTECTION, финансиран от Програмата за сътрудничество INTERREG V-A Гърция – България 2014-2020.
„Инвестициите в инфраструктура не се изчерпват с това. Общините реализират много проекти по различни европейски програми, най-вече ПРСР и ОП „Региони в растеж“. Искам да подчертая фактът, че през четирите години на нашия мандат на общините в областта са отпускани средства с Постановления на Министерски съвет. През тази година са 23 млн. лв., предходната бяха 11 млн. лв., които се насочват за реализиране на важни инвестиции в пътища, улици, градска среда, водопроводи. В контекста на зимния сезон, за цялостно обновяване на улиците в Пампорово и изграждане на няколко етажен паркинг в курорта са предвидени 7,8 млн. лв.“ Славов отбеляза, че не са маловажни постиженията и в другите сфери. Относно образованието, което е ключов приоритет за Правителството, областта трайно запазва водещи позиции по постигнати резултати от ДЗИ и НВО, първенци сме по най-висок брой обхванати ученици и най-малко отпаднали. Оптимизирана е училищната мрежа, учителите са мотивирани, материалната база се подобрява. Реализира се добър и балансиран прием, повишава се интереса към професионалното образование и дуалната форма на обучение. Нараства интересът към обучителните програми на Академия Телериг. Независимо, че областният управител Недялко Славов определи изминалата година и мандатът, който изтича след няколко месеца, като „Управление на кризи“, той посочи свършената работа и изрази мнението си, че от предизвикателствата трябва да се извличат правилните изводи и да се използват възможностите по най-адекватния начин.
Областният управител увери, че извънредното положение по никакъв начин не е нарушило ритъма на работа в Областна администрация Смолян, като институцията е изпълнявала непрекъснато задълженията си. Относно спекулации, Славов уточни, че заплатите на служителите в администрацията са увеличени планирано с 10% от началото на годината, но не са начислявани 30% над възнагражденията във връзка с кризата от Covid-19.
Заместник-областният управител Андриян Петров обърна внимание, че в условията на пандемия държавата е подпомогнала културните институти в област Смолян. Благодарение на активната социалната дейност, в региона успява да се задържи безработицата в средните стойности за страната, като интереса и броят на включилите се към различните програми лица е значителен.
Заместник-областният управител Владимир Гърбелов каза, че независимо от извънредната обстановка, предизвикана от COVID-19, комисиите и съветите към Областна администрация Смолян не са нарушили дейността си. Всички постъпили жалби и сигнали са разгледани и е отговорено. Постоянната областна епизоотична комисия провежда редовни заседания и съблюдава да не бъде допуснато разпространението на заболявания сред домашните и диви животни на територията на областта.