Всеки пети у нас си няма половинка

Всеки пети у нас си няма половинка

Жените у нас тайно си мечтаят за бялата рокля и Менделсон, но са готови и да се откажат, стига да имат бебе. Това твърди д-р Ветка Жекова – шефка на “Раждаемост, репродуктивно поведение и семейство” към Центъра за изследване на населението към БАН.

Въпреки инстинкта за потомство обаче, последните статистики на центъра сочат, че все повече жени у нас са склонни да родят едва на 28, 30, дори и на повече години, каза още Жекова пред в. “Стандарт”.

Причините са, че повечето съвременни българки искат първо да завършат образованието си и да изградят кариера, преди да се посветят на семейния живот. А доскоро се считаше, че след 24-годишна възраст е време за първо дете, допълни тя.

Мъжете у нас пък масово не искат и да помислят за първа рожба, преди да станат на поне 30 години. Силният пол и по-често се дърпа от олтара. Все пак не мисля, че тенденцията е негативна – по-скоро обратното, поясни още Жекова. По нейните думи хората искали първо да се подсигурят материално, а после да мислят за наследници.

Идеалът за семейство в очите на българина все още е майка, татко и две деца. Повечето двойки обаче така и не успяват да си направят второ заради напредването в годинките, поясни още Жекова. В същото време все повече двойки се възползвали от достиженията на медицината и се решавали на алтернативни методи за зачеване и в по-късна възраст.

Стряскащо голям е и броят на самотно живеещите хора у нас. 1 923 000 души сами са се определили така след последното преброяване.

От БАН се застраховаха, че тези показатели са динамични и бързо се променят, но на практика означават, че всеки пети у нас си няма половинка. В това число влизат както разведените, така и овдовелите българи. 292 000 са разтрогналите брака си, а 723 хиляди – загубилите съпруг или съпруга. Но ако разведените и вдовиците най-често имат поне деца, близо милион от самотниците у нас живеят без гадже или съпруг.

Причината е, че ако не срещнат спътника в живота си до завършване на университета, след това много млади хора са с ограничени контакти и шансове за сериозната връзка, смята Ветка Жекова. Хората масово се занимават основно с кариерата си, а в офисите често има само мъже или само жени, и понякога просто няма къде да се запознаеш с евентуален партньор. Разбира се, възможностите са много повече в големите градове в сравнение с малките, изтъкна тя.

Ако и вие сте “сингъл” обаче, не бързайте да се наречете стара мома или заклет ерген, съветват от БАН.

Вирни се горе