Време е бизнесът да влезе във властта

Време е бизнесът да влезе във властта

Стефан Шарлопов е председател на Българския съюз по балнеология и спа и собственик на веригата “Шарлопов хотелс”. Как ще оцелее туристическият бранш в кризата, какви инвестиции планира бизнесменът и промени ли се животът му след раждането на близнаците, сподели Стефан Шарлопов. За бизнеса

------------------------------------------------------------------------------ - -

  • Г-н Шарлопов, собственици на хотели алармираха, че масово не могат да обслужват кредитите си заради повишени разходи и законови промени. Като председател на Съюза по балнеология и спа туризъм ще предприемете ли някакви мерки в помощ на бранша?

  • Хората, които разбират от туризъм и които правят истински туризъм, ще оцелеят. Това, че имаше огромно предлагане от случайни хора, не беше от полза на професионалистите.

  • Сезонните хотели твърдят, че са на ръба заради новия туристически данък, скока на осигуровките и ДДС, който се вдига от 7 на 9%.

  • Трябва да работим заедно с държавата и общините. За да не се получава така, че туризмът да не иска да плаща нищо, както сме го допускали понякога. Но и да не се притискат хотелиерите само защото бизнесът им все още е жив. Всеки лев в момента е от изключителна важност за оцеляването на бранша. В Пампорово сега една нощувка със закуска и вечеря е 23-24 лева на човек. И можете да си представите с какъв марж се работи, ако въобще има такъв. Като се прибави и 80 ст. данък…

  • Защо браншът си мълча, когато се променяха данъчните закони и осигурителните прагове?

  • Защо браншът си мълча, когато се променяха данъчните закони и осигурителните прагове?

  • Никой не си е мълчал. Факт е, че съществуваше сива икономика. Както и това, че всички, които работят на светло, имат интерес тя да приключи. И както правят нормалните държави, трябва държавата и бизнесът да седнат на масата. И да преценят как да направят така, че хем да не променят отново закона, хем да не влизаме в сивата икономика, хем новият туристически данък да е по-нисък. Общините не трябва да искат максимума. Да се почне от минималните прагове. Дори левче е огромен процент върху ниската продажна цена. Не бива общините да приемат туризма като дойна крава, която може да пуска до безкрай. Една крава, ако не я храниш, престава да дава мляко.

  • Притеснява ли ви възможността общините да предпочетат да заколят кравата, за да продадат месото по-скъпо, отколкото да я доят с години?

  • Има такъв шанс. Защото браншът е като орел, рак и щука. Което е и проблемът на българина. Защото общината ще изисква висока такса, но като хотелиерите няма как да я платят, какво ще стане? Ще ми вземат хотела ли? Кой? Общината, банката, държавата? Как се управлява хотел? Те нямат и най-малка представа. Така че те имат най-голям интерес да поддържат туризма и да бъдат умерени в очакванията си, за да може браншът да оцелее.

Ако се повтори сценарият с имотите, които се разпродават масово заради лоши кредити, това би сринало дори банковата система. Защото в туризма се инвестираха милиарди. И, естествено, част от тях ще отидат в графа “лоши кредити”. Но останалите трябва да бъдат поддържани от банките, за да оцелее браншът. Единственият им инструмент е разсрочване на гратисния период.

  • Според банките обаче те вече са разсрочвали кредитите до максимум.

  • Ще ги разсрочват дотогава, докато е възможно браншът да издържи. Ако аз съм една банка и взема твоя хотел, ще започна да акумулирам загуби още от следващия ден. Нямам опит, не знам какво става, почвам да плащам данъци и такси, не знам как да оперирам, персоналът напуска, който остане, те краде, защото не знаеш как върви работата. Затова не бива да сме пак орел, рак и щука. Ние да се грижим за нашите хотели, да сме агресивни относно маркетинга и продажбите. А не да стоим и да чакаме да се напълним отнякъде, защото това няма как да стане. Трябва агресивно заедно с държавата да търсим нови пазари или разрастването на съществуващите.

  • В коя посока трябва да се съсредоточат тези усилия?

  • В Турция се крие огромен потенциал. Годишно 1 млн. българи посещават южната ни съседка, а у нас идват едва 25 000 турци. Страната е със 72 млн. пазар и ръст от 10% на БВП за миналата година. В Гърция миналата година са почивали 284 000 турци. Проблемът е във визовия режим. Не става въпрос да не спазваме правилата на Шенген. Но трябва да се увеличат хората в консулската служба в Турция и да се направят няколко аутсорсинг центъра за издаване на визи – в Истанбул, Бурса и Измир, където има много турски граждани, преселили се от България. Те и днес искат да посетят страната ни, но при 80 евро виза и лошо отношение от страна на консулските ни служби там това няма как да се случи. Сигнализирал съм министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков за такъв случай. Трябва да се следва схемата, която вече работи в Русия. Броят на турските туристи може да скочи 10 пъти. При това този пазар е растящ. Цените ни са в пъти по-ниски, особено на СПА и балнеопакетите. Според турски туроператори дори можем да привлечем и гости на морето. Въпреки че наистина звучи като екзотика. Но основният поток би бил към зимните курорти и балнео и СПА бизнеса.

  • Кой обаче може да се пребори за интереса на туристическия бранш, след като той е много разединен?

  • Вероятно с новия закон за туризма и създаването на национална туристическа организация нещата биха се урегулирали от само себе си. В момента всеки прави някаква организация и тя си е на практика “one man show”. Ние обаче вече не се караме в бранша. В края на 2010 г. всички т. нар. враждуващи страни имахме среща с премиера и поставихме определени теми, голяма част от които веднага намериха решение. Когато опре ножа до кокала, сме по-единни. Но въпросът е каква е концепцията за развитие на българския туризъм. Държавата вече има отношение към културно-историческото ни наследство. Даже малко ревнувам от вицепремиера Дянков, че често употребява културно-историческото наследство и никога досега балнео, уелнес и спа туризма. А той в никакъв случай не е за подценяване. И има много големи инвестиции в този сектор.

  • Правилен ход ли е общините да управляват минералните си извори?

  • Ефектът вероятно ще е 50 на 50. По принцип това е правилно, кметът трябва да разполага с това национално богатство, защото той е там, на място. Той ще преговаря с инвеститори и знае как върви бизнесът на тези, които вече са вложили пари. И може да прави различни промени в полза на бизнеса.

  • Какви са прогнозите ви за зимния сезон и следващия летен?

  • Зимният сезон за мен все още не е започнал. Очаквам, ако Господ ни погледне с две очи и даде още малко снежец, да има един приличен сезон. Който обаче по мое мнение ще е по-лош от миналия. Банско има шанс със световната купа по ски, която се организира в курорта. Добрата новина за Пампорово е, че има сняг на всички писти, благодарение на Цветелина Бориславова и “Пампорово” АД. Цветелина Бориславова извади топла минерална вода в Стойките и очаквам в края на тази или началото на следващата година тази минерална вода да се качи в Пампорово. Това е нещо, което си говорим от години. Шансът на Пампорово е като зимен спа курорт – за начинаещи скиори и спа почивки. Това е работещ целогодишен бизнес. С летище Пловдив, чийто директор е много активен, работим много успешно. “Райънеър” вече започнаха да кацат там, има руски чартъри, от Израел и Турция, има интерес. Областният управител на Смолян прави всичко възможно да се отвори още един пункт към Гърция, което също ще помогне много. Моето вътрешно усещане е, че в момента удряме дъното. Въпреки че това смятах и миналата година. А тази година, поне за Пампорово, отиваме още една стъпка надолу. Но се надявам , че ще обърнем тренда. Защото винаги съм позитивен.

  • След като отворихте хотел в Германия, къде ще бъде следващата ви инвестиция?

  • Със сигурност няма да е в чужбина. Най-вероятно ще бъде в Сандански и Велико Търново, където ще разширявам участието си. Имам купен терен на яката, която гледа към Царевец и Трапезица, и там ще строя “Янтра бутик хотел”. С 45-50 стаи, което, общо взето, е малко, но ще допълни тези 80, които имам в “Янтра”. В Сандански ще разширя хотелската база на “Пирин” с около 50 стаи и може би няколко апартамента за продан. На 26 ноември ще завършим с партньора ми и една сграда срещу Южния парк в столицата, в която инвестицията е около 4,8 млн. лв. Апартаментите в нея ще струват над 2000 евро на квадрат. Вече имаме 7-8 продажби от общо 18 апартамента. Ще отдаваме и магазини под наем. И това нещо ще е най-хубавото в София, защото се прави с любов.

  • Имахте идея за хотел в Гърция, който да предлагате заедно с тези у нас като продукт “море-планина”. Отказахте ли се?

  • Да. Не очаквах, че икономическата криза ще е толкова тежка, а в Гърция тя е безумно тежка. Няма смисъл да боря стена с главата си. Загубих пари от първоначалната инвестиция. Но предпочетох това, вместо да дам още средства и да ме заковат като хлебарка за стената.

  • Очаквате ли фалити на големи хотелиери?

  • Да. Но не мога да си позволя да коментирам колегите. Пластовете обаче със сигурност се разместват. България има шансове с малко по-различен поглед върху туристическия продукт.

За семейството и децата

------------------------------------------------------------------------------ - -

  • Остава ли ви време за работа покрай раждането на близнаците?

  • Остава. Но всичко се промени. В момента, в който се родиха двамата ми синове, станах доста по-умерен, толерантен, по-малко агресивен и амбициозен. И откривам някои ценности.

  • Не трябва ли при пет деца един бизнесмен да стане по-агресивен, за да има какво да им остави в наследство?

  • Не съм такъв човек. Още повече, че стартът им при всички случаи ще е по-добър от моя. Така че, ако имат акъл в главата и ако ги възпитам да работят и да гонят целите си, шансовете им са доста сериозни. “Дай сега да оставим на децата еди-какво си” – това са пълни глупости. Не ти ли искат, не давай. Така пише в Библията. Човек трябва сам да определи каква е неговата посока. Ако едно от петте ми деца реши да остане в бизнеса, както е голямата ми дъщеря в момента, би било много хубаво. Но ако никой от тях не остане, пак няма нищо страшно. Трябва да ги възпитаме в коректност, човечност, труд, да ги образоваме добре. Да ги направим достойни хора, а не мекерета, които на 20 г. карат поршета, без да са изкарали един лев в живота си. Даже наскоро спорих с едно такова мекере, което се опиташе да ме убеди, че понеже е млад, сега трябва да кара порше. Попитах го – знаеш ли защо хората са създали поршетата, за какъв таргет? За възрастни хора, които си вдигат адреналина.

  • Значи няма да купите скъпи коли на децата си?

  • Не. Голямата ми дъщеря ми сподели, че приятелят й карал баничарка. И очакваше да съм възмутен, а аз толкова много се зарадвах. И според мен това момче ще го бъде. В недвижим имот можеш да вкарваш не повече от 20% от капитала си, а в движим – 10%. Това не съм го измислил аз, а евреите много отдавна. Аз съм го чул от разни хора и следвам този принцип. За да нямам бентли с газова уредба. Защото в нашата държава има и такива случаи. И да не търся от съседа заем, за да си платя тока на баровската къща или да си взема майбаха на лизинг. Това е въпрос на ценностна система.

  • Преди двете момчета имате три момичета. Кои се гледат по-лесно и са по-кротки?

  • Още не мога да кажа, защото близнаците са на 40 и няколко дни. Георги е по-голямо шило. Разнояйчни близнаци са – единият е рус със сини очи, другият – черен с черни очи. Но със сигурност си идват с характера. По мое мнение Илия ще носи моя характер.

  • Как се промени ежедневието ви?

  • Прибирам се при всеки удобен случай, за да съм с тях, сменям памперси. За мен няма по-хубаво нещо от това да си гушна близнаците, да си гушна децата. Имаме бавачка, която помага на съпругата ми, предимно нощно време. Ние с Бояна имаме 4 деца, но такава грижа досега не бях виждал в нея. Жена ми роди първото си дете на 25. След 10 години разликата е тотална. Евала на жена ми, да ми роди 4 деца! Тя заслужава паметник. Аз на последната ни сватба казах, че ако ми роди още едно дете, ще се оженя за нея отново. Ние сме се женили три пъти. Първо се оженихме в църква, после в гражданското и направихме и сватбено празненство. Жена ми носеше моята фамилия, преди да се оженим, и дори в гражданското се усъмниха, че сме роднини. Аз много държа на семейството и това е разрастваща се тенденция в бизнес средите. Вече наши приятели, които са само с по две деца, са демоде.

  • Значи вече не е модерно да имаш любовница, а семейство с много деца?

  • Бизнесът еволюира. За една млада демокрация всички неща, които са се случвали досега, са нормални. Но сега нещата отиват в друга посока. Събират се 10 бизнесмени и те имат 25 деца. И последния път, когато се събрахме с приятели, изведнъж се оказа, че всички момичета са облечени по един и същи начин. Шегувахме се, че са с униформи, а просто майките им бяха купили независимо една от друга еднакви якета. Дори едно такова нещо може да те направи щастлив. Това е смисълът. Ако някой ще ръководи държавата, това са децата, които ще са тотално необременени и образовани.

  • Слушат ли съветите ви децата?

  • Не съм от хората, които налагат мнението си, но задължително си го казвам. В повечето случаи голямата ми дъщеря не следва препоръките ми, но така е по-добре. Защото опитът е по-ценен, когато е собствен. Но съветите ми също са важни, защото имат своето влияние. За мен е важно децата ми да са щастливи. А не каква професия ще изберат.

  • Къде хвърлихте пъпа на близнаците?

  • Все още не съм, но мисля да го хвърля в банка. Според мен Илия ще стане банкер, а Георги – адвокат. Голямата Бояна вероятно ще се насочи към по-хуманитарна наука – дизайнер, художник, лекар. Докато за Стефани нямам и капка съмнение – тя е роден търговец. Въпреки че е на 6 години, може да те купи и да те продаде, меркантилна е в добрия смисъл на думата и много общителна. Най-голямата ми дъщеря управлява хотела ми в Германия – “Палменвалд Шварцвалдхоф”.

За политиката

------------------------------------------------------------------------------ - -

  • Наехте ли допълнителна охрана след раждането на близнаците?

  • Нямам излишни средства. Чух, че имам 20 бодигардове около мен, но не ги виждам. Шофьорът ми е същият от 20 години. Да, не е съвсем безопасно човек да живее в България. Но когато нямаш да дължиш пари на никого и когато бизнесът ти е в онези сфери, в които се изисква труд, притесненията са по-малко. Има по-голяма сигурност в държавата. Страшно ме дразни, че в момента всичко се оплюва. Това е разбираемо от гледна точка, че е предизборна ситуация и има политически борби. Все пак не може така. Затова не искам да влизам в политиката, защото не си падам по плюенето, а по правенето. За малко над година и половина се правят неща, за които преди само се говореше. Защо 20 г. не се вързаха бензиностанциите с НАП? Една от нереализираните ми мечти е в живота си да направя и един паркинг по европейски модел. Не всичко е идеално, но има посоки, които са точно избрани. Например Росен Плевнелив става за всичко. Защото е от бизнеса, има опит и е правил пари. Наистина, не всички министри ми допадат, но през последните 20 г. е нямало по-експертно правителство от това. Нервността в момента от страна на опозицията е именно по тази причина. Защото с трупането на опит мандатът може да завърши добре. А после какво правим? Как ще ги сваляме от власт? Затова първо трябва да сложим на кантара нещата, да кажем положителните и да дадем конкретни препоръки. А не просто да критикуваме. Както с подслушването. Подслушване е имало винаги. Не ме интересува дали ме слушат. Нарушават ли ми се гражданските права? Ако по този начин ми се повишава сигурността, аз съм “за”. А имам сериозни основания да си мисля, че е така. Говорим за растеж на икономиката, но по-важното е сигурността на държавата, бизнеса и хората. Защото, ако нямам сигурност, защо ми е растеж?

  • Според някои обаче резултатът е полицейска държава.

  • Ами отидете в Германия да видите какво е полицейска държава. Не можеш да си развяваш коня извън правилата. В следващия миг България ще ти се види като най-голямата демокрация на света. За три минути си приключен. Да, покрай сухото наистина и понякога гори и суровото. Но нима не стават грешки и в западния свят? Българите сме негативни и това много ме дразни. Моето предложение е бизнесът да започва да излъчва хора, които да влизат във властта. Питал съм и Росен Плевнелиев защо се е захванал с това и той ми отговори – много просто, решил съм да подаря опита си на моята държава. И той не е единствен. Въпросът е държавата да има концепция за това и тази формула би била правилна за бъдещите местни избори.

  • Трябва ли да има икономически ценз при избирането на министрите?

  • Категорично. Но това пак е законова промяна, която няма как да наложа. Ако ти нямаш доказани 1 млн. евро, какво ще управляваш? Ако не си направил една сграда в живота си, как ще ръководиш държавата? Ако не си успял да спечелиш пари за себе си, как ще управляваш страната, която да стане богата и просперираща под твоето управление? Премиерът може да има своите плюсове и минуси като всеки един човек. Но е истина, че той е израснал от нулата – на улицата, и инстинктът му за самосъхранение е безпогрешен. Според мен има и кауза. И имах честта да чуя премиер на България да казва – минах с джипа по бъдещото трасе на “Тракия” и си казах – “Ах, каква красота!”. Трябват повече хора, които да се радват, че нещо става. Има хора в политиката, които не харесвам, така че ако някога вляза в политиката, то ще бъде в техен антипод.

  • Като какъв министър се виждате?

  • Аз не се виждам като министър. Ако се наложи някой ден да стана, бих реализирал концепцията си в областта на туризма. Но това е низ от много неща, които трябва да се случат. Освен политическата воля е нужен и финансов ресурс. В момента моето усещане е, че тежките 1,5 г. са към края си. Прогнозата ми е, че април-май държавата ще започне да се размърдва. И бизнесът да върви нагоре. Трябва да има коректен диалог с изпълнителната власт и той засега съществува. Но проблемите трябва да се дават писмено, а не просто да си говорим без ефект. Аз наистина човешки съжалявам Бойко Борисов и министрите, които е избрал, защото те нямат административен, човешки ресурс. Административната реформа трябва да се случаи, защото средният и ниският ешелон като че ли умишлено саботират реформите.

  • Докъде стигна идеята ви за гражданското сдружение “Майка България”?

  • Идеята претърпя някои метаморфози. Аз няма да се откажа от духовното, защото това ми доставя удоволствие. Но покрай раждането на близнаците и последните 2-3 месеца на годината не ми остана много време да развия тази идея. Което пак приемам за позитивно. Защото, всъщност, може би формата бе поставена грешно – че всеки ще работи. Форматът по-скоро ще бъде по-ограничен, около 20 човека, ясно и точно подбрани, за да вършим работа. За мен гражданско сдружение “Майка България” и Съюзът по балнеология и спа са две каузи, които се целят в една и съща посока.

  • Значи не просто амбиция за водене на бащина дружина?

  • Не. За мен това е кауза и тя ми струва пари, а не ми носи такива. Ако искам да си правя личния пиар, ще намеря начин и това ще ми струва по-малко. Ние искаме да изкараме на показ непреходните неща в България. Първата стъпка да сторим това ще е чрез интернет сайт, който вече се разработва. Втората е да гарантираме съществуването на ансамбъл “Българе”, който със сигурност няма да загине въпреки кризата. Третата стъпка са символите – знамена на входовете на градовете, каквито вече има в Пловдив. Начинанието ще е и добър повод да се виждаме веднъж на месец-два, да изпием по едно вино, да обменим идеи. Бяха ме обвинили, че ще правя партия. Аз нямам нужда от такава. Според мен това управление прави уникални стъпки, които сме чакали 20 години. В посока сигурност, инфраструктура, комуникация с бизнеса.

Вирни се горе