Ние наистина се стремим към младите хора и искаме да им предложим нещо, това е бъдещето на България, а ние искаме да инвестираме в бъдещето, в бъдещите клиенти на банката, в хората, които ще работят в България, в науката, в знанието. Това каза председателят на УС на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова във връзка със студентските кредити, които ще отпуска банката.
Защо от Банка ДСК решихте да предлагате студентски кредити?
Защото имаме отношение към този сегмент и доста години работим с младите хора и предлагаме продукти за тях. Имаме карта DSK ISIC UNI, която се ползва като Visa electron карта и едновременно като идентификационна карта. Имаме споразумение с още 10 университета в България – държавни и частни, които ползват тази DSK ISIC UNI като идентификационна карта. Освен това имаме подписано споразумение с националното представителство на студентските съвети за съфинансиране на някои техни мероприятия, имаме отношение към младите хора и в частност към студентите. Ако погледнем малко по-назад във времето, Вие знаете, че давахме едни студентски кредити, но те бяха потребителски, т.е. ние от доста отдавна работим с този сегмент създавайки някакви продукти и някакви взаимоотношения със студентите. За нас това не е нещо ново. Ние наистина се стремим към младите хора и искаме да им предложим нещо. Това е бъдещето на България, а ние искаме да инвестираме в бъдещето, в бъдещите клиенти на банката, в хората, които ще работят в България, в науката и в знанието. Това е основният ни мотив, защото от този продукт не се печели кой знае колко много, така че бих казала – това е нашата стратегия.
Не е ли прекалено рисковано да се дават такива кредити?
Има държавна гаранция. Всяка година, съгласно законодателството, се подписва споразумение с министъра на образованието, след като има утвърден в държавния бюджет гаранционен фонд и тогава се подписва споразумение, в което се регламентира в какъв размер, съответно, банката Х отпуска кредити. Той е държавно обезпечен кредит.
Какви са условията, за да се получи такъв кредит?
Кредитите трябва да са за заплащане на семестриалните такси за обучение на студентите или докторантите. Друг вид кредит е за издръжка, но този кредит за издръжка се одобрява само за тези студенти, които имат деца, или имат осиновени деца. Максималният размер на първия кредит е заплащането на тези такси за обучение, които са за срок равен на оставащия срок на обучение на дадения студент съгласно учебния план. Кредитът за издръжка може да бъде колкото сбора от семестриалните издръжки за срок равен на оставащия срок на обучение на студента. Заплаща се в размер равен на минималната работна заплата, към момента на усвояване, умножен по броя на месеците за съответния семестър. Други изисквания са студентът да бъде български гражданин, да не е завършил 35 години, да учат в български учебни заведения, в Швейцария и в страните от европейското икономическо пространство, да се обучават в редовна форма за придобиване на квалификационна степен бакалавър, магистър, или доктор, да няма същата квалификационна степен за която кандидатства за кредита, да не е прекъсвал обучението си, освен ако не е предвидено в закона, или в някакви такива случаи.
В много страни има подобни кредити. Какви са условията там в сравнение с нашите?
По принцип във всяка страна има, различна е организацията, която регламентира отпускането и управлението на подобни кредити. Разбира се, те го правят от много години. Принципът е, че този фонд се заделя от бюджета и след завършване на учебния процес студентите започват изплащане и междувременно този фонд се увеличава, защото започва възстановяването на средствата, а същевременно те са заделени от бюджета. Има много по-разгънати условия, много по-широки условия в другите страни, защото се регламентира издръжката не само за майки, а за всички студенти, докато тук това не може да се случи, защото все пак е начало, за първи път го правим. Дори, ако погледнете чисто технически, само две банки сме подписали все пак този договор, очакваме впоследствие да се присъединят и други банки. Не сме още толкова опитни в този вид кредити.
Каква е възвращаемостта на тези кредити в другите страни?
Фактът, че кредитирането всяка година се практикува и се прави даже и за студенти, които сега започват студентския процес, означава, че нещата вървят добре.
Интервю на Юлия Тороманова, Информационна агенция КРОСС