Държавен архив Смолян им подари не показвана досега снимка на полк. Владимир Серафимов
Няколко минути отделиха от свободното си време учениците от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Смолян, за да си припомнят славното ни историческо минало. Във фоайето на учебното заведение тържествено бе отбелязан предстоящия празник на Смолян 21 октомври – Денят на освобождението на Родопите. За полк. Владимир Серафимов, чийто име вече 107 години родопчани произнасят с признателност и благодарност, и за саможертвата и героизма на войните от 21 пехотен Средногорски полк разказаха ученици от шести и седми класове. Клуб „Съхрани българското“ с ръководител гл. учител Славка Палагачева, който е с над 10 годишна история, подреди изложба, посветена на Балканската война, която е освободителна за нас, родопчани.
„Най-важното е какво носим ние като историческа памет и съзнание и как го предаваме на следващите след нас. Балканската война за нас е освободителна. С пълно право ние родопчани можем да се гордеем с бойния път на 21 Средногорски полк и славния командир полк. Владимир Серафимов“, каза Палагачева, която представи изложбата, създадена съвместно с Вържавен архив – Смолян и с подкрепата на РИМ – Смолян.
Елена Стоянова – гл. експерт в Държавен архив – Смолян подари на училището една позабравена и почти неизвестна снимка на полк. Серафимов от последното му посещение в Родопите, през лятото на 1932 г. Тя е от фонда на чепеларската фотографска фамилия Савови. На нея полк. Серафимов е заедно с членове от Подофицерско благотворително дружество „Полковник Серафимов”, създадено през 1924 г. от подофицерите от Чепеларе, по-голямата част от които са служили в полка през 1912 г., под командването на офицера известен като Освободителят на Родопите. „Снимката ни дава още едни поглед върху това как е изглеждал полковника през 1932 година. Той ни впечатлява със своята героична осанка и множеството медали и отличия“, каза Стоянова.
След края на войната заслужилият офицер – полковник Владимир Серафимов излиза в пенсия. На предложението да бъде произведен в генералски чин, той отговаря: „Когато спасих Родопите и бях на върха на славата си, не бях произведен генерал. Нека си остана полковник Серафимов, както ме знаят и обичат хората, за разлика от всички онези генерали, за които народът никога не е чувал”. Полк. Владимир Серафимов остава до края на живота си верен приятел на родопчани. Те непрекъснато му засвидетелстват своето уважение и почит. Връх „Кавгжаджик” е преименуван на „Средногорец”, а паметникът-костница, издигнат там е наречен Родопската Шипка. Всяка година поклонението на този паметник се превръща в празник за Средните Родопи.