Девин е една от общините в Родопите, която започва да възвръща нормалния си ритъм на живот. Болницата вече работи на пълни обороти, градът придобива все по привлекателна визия, а общината успешно реализира проекти с европейски средства. Общината разхлаби задушаващата примка на дълговете, вече стъпва финансово стабилно и гледа по-оптимистично към бъдещото си развитие. Kmeta.bg разговаря с градоначалника Цветалин Пенков.
Господин Пенков, ще се кандидатирате ли отново за кмет?
Решението си за слеващ мандат ще взема до месец. Искам да си направя анализ на собствените действия и на екипа, с който работим. Мисля, че съм удовлетворен от постигнатото в община Девин през изминалия мандат.
Какво наследство получихте от предшественика си, за да има отправна точка за свършеното?
О, това беше изключително тежко наследство. Общината имаше дългове за около 11 млн. лв. при бюджет 7,5 млн. лв. При това дълговете бяха структурирани за изпълнение от съдебен изпълнител. Заварих общината със затворена болница, запорирани сметки, спрени проекти и нъпреки това успяхме да се оправим.
Не знам как човек може да се справи в тази безнадежна финансова ситуация, как го направихте?
Имам добър екип. Още в началото максимално, бързо влязохме в работен режим и резултите започнаха да идват. Това ни мотивира да продължим да работим, за да направим живота на хората в общината по-лек и по-добър.
Разбирам, че сте доволен и везните клонят към кандидатурата ви за втори мандат?
Трябва ми време, за да си направя анализ. Имам мотивация да се кандидатирам заради свършената работа през мандата. Не знам, ако получа и широка обществена и политическа подкрепа! За първия ми мандат се кандидатирах като независим и в процеса на кампанията получих подкрепата на БСП, социалдемократи, обществени организации, земеделци и от център дясно.
Поели сте управлението на общината със затворена болница, какво е сега положението?
Разговаряме с НЗОК и Министерство на здравеопазването за парите през 2015 г. В сравнение с миналата година парите ни са орязани с почти 50%. Болницата работи добре и сме подписали за 26 клинични пътеки, вероятно ще станат 27 или 28 с неврологичната. Имаме четири отделения, през, които са минала 10 000 пациента и над 5000 са посетили диагностичната консултация. Тази болница обслужва три общини – Девин, Доспат и Борино с общо население около 30 000. Когато станах кмет много хора не вярваха, че болницата може да се възстанови дейността си, но ние имахме визия и ето, че тя работи. В нея хората се лекуват и разчитат за помощ.
Много общини не могат да се избавят от проблеми с фирмите за сметосъбиране, договори, изпълнение и т. н., как работите в Девин?
Смятам, че ние си решихме проблема кардинално. Имаме новосформирано общинско предприятие за сметосъбиране, почистване, озеленяване и други комунални дейности. Защото ние заварихме много дългове на общината към фирмата за сметосъбиране и запорирани сметки. Дължахме 500 000 лв. и още ги изплащаме.
Колко пари спестихте на общината с това общинско предприятие?
Около 150 000 лв. за година. В това предприятие работят 40 души. И освен, че общината е спестила пари, услугата е по качествена и градът е облагороден и озеленен.
В Девин пострадахте от наводненията, едното около Коледа и второто през февруари, март. Какви са щетите?
Наруши се инфраструктурата и особено пострада пътят, който е входната артерия на Девин – пропадна. Предприехме бързи действия и мобилизирахме фирми. Заскалихме пътя и процесът бе спрян. Сега водим кореспонденция с АПИ, защото пътят е от Републиканската пътна мрежа и трябва да се издигнат подпорни стени. Трудно е положението и със свлачището при професионалната гимназия в Девин. Направихме укрепване, но сега съгласуваме действията за изграждане на подпорна стена. Кандидатстваме пред Комисията за бедствия и аварии за финансиране с 2 млн. лв. и тези пари са за още 3 кризисни места. Едното е село Триград, автогарата и ул. Кокиче в Девин.
Общината изпълнява и проекти по Оперативните програми, това помогна ли ви за превенция от природни бедствия?
Да, по „Регионално развитие” сме направили две подпорни стени и те спасиха село Грухотно от реката. Довършваме проекти по ПРСР и още около 30 проекта по различни Оперативни програми.
Община Девин участва и в един, така да се каже, съвместен и регионален проект – „Богатствата на Западни Родопи”?
В него община Девин е партньор с общините Батак и Борино. Разпаботваме туристически пакети, които са регионален продукт. Участвахме успешно на борсите в Истанбул, Солун, Москва и Лондон. Реализацията на този проект ще даде много добри резултати.
Господин Пенков, община Девин готова ли е вече да посрещне гостите за новия туристически сезон?
Разбира се, че сме готови. Имаме необходимата подготовка и сме сигурни, че ще привлечем повече гости и туристи от миналата година. Тази година е второто издание на „Девин денс тест”, което ще събере фолклорни клубове и групи от цяла България. Фестивалът обаче ще е на 24 – 26 юли, а миналата година беше през август. През септември пък, около 22-ри, ще е Международният фестивал „Балкански ритми” и очакваме участници от Гърция, Турция и Румъния.