Драстично поскъпване на храните отчитат от държавната комисия по стоковите борси и тържищата. За година стойността на част от продуктите е скочила с 80 %. Повечето стоки, които са увеличили цените си, са основни за трапезата ни. Данните показват, че за година най-много са поскъпнали картофите, захарта, брашното, олиото, зелето и ябълките. Между 20% и 30% пък са поскъпнали млечните и местните продукти, скумрията и лещата, съобщи bTV.
Регистрираният ръст в цените напълно съвпада с усещането на потребителите. Експертите обясняват поскъпването със скока на цените на храните на световните борси. Сред другите причини за осезателното поскъпване на храните у нас е занемаряването на земеделието.
“Когато отрасъл като селското стопанство го оставиш на произвола на съдбата, идва един период, в който той не може да дава плодове. Сега трябва да се работи много в продължение на дълъг период, за да добием едно нормално ценообразуване, да добием нормални организации на производителност, чак тогава може да очакваме едно стабилно равнище на цените”, смята Владимир Иванов от Държавна комисия по стоковите борси и тържищата. Затова и скокът при храните ще има негативен ефект върху икономиката.
“Когато всичко, което потребяваме, става по-скъпо, ние очевидно свиваме своето потребление, което няма как да се превърне в генератор на възстановяване на икономиката и на по-голям икономически растеж”, обясни икономистът Петър Ганев.