Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика: Почва проверка на инвалидните пенсии

Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика: Почва проверка на инвалидните пенсии

Министър Младенов, планирахте пенсионната реформа да започва от 2012 г. Защо сега я изтеглихте с година напред?

Едната причина е финансовата устойчивост на пенсионния фонд. Към по-бързи стъпки ни подтикна и демографската криза, която се очертава у нас и в Европа. До края на юли ще бъдат приети промените в Кодекса за социално осигуряване. Дотогава текат кръгли маси в цялата страна, за да се чуят мненията на хората. Надяваме се още през септември промените да се приемат и в парламента. Така една част от промените ще влязат от 1 януари 2011 г., а друга – от юли. Хората ще имат една година, в която да решат кога да се пенсионират.

Какво точно ще се промени от следващата година?

На първо място, целим да разширим обхвата на осигурените лица. На второ – ще въведем такива политики, които ще позволят по-големи доходи и по-висока заетост. Особено внимание ще обърнем на младите хора до 29 г., възрастните над 55, хората с увреждания и тези с ниска квалификация. Чрез оперативната програма „Развитие на човешките ресурси" предвиждаме програми, с които всички те да бъдат подпомогнати чрез обучения, заетост и квалификация. На трето място си поставяме за цел да въведем строг контрол в отпускането на инвалидни пенсии. Това е един много сериозен проблем. Не може над 850 000 души у нас да получават инвалидна пенсия. Някои вземат и допълнителна. Искаме хората, които действително имат нужда, да ги получават, но онези, които злоупотребяват с тях, да бъдат спрени.

Но вие ще промените условията за новоотпуснатите. Тези 850 000 ще продължат да получават инвалидни пенсии, някои и повече от една.

Планираме да има преглед на всички. Не може да се преосвидетелстват само отпуснатите пожизнено, но останалите могат.

Tова са много хора. Колко време ще отнеме?

Ще бъде разпределено по години. Не мога да кажа колко точно, но трябва да се сложи ред. Имаме сигнали за хора, които са получили група за инвалидност, а в същото време имат собствени фирми за таксиметрови услуги. Трябва да спрем такива злоупотреби. Всички хора плащаме за това.

А колко ще се спести от спирането на втората инвалидна пенсия от 1 януари 2011?

Всяка промяна в Кодекса за социално осигуряване ще бъде придружена с актюерски разчети. Сред другите мерки, заложени в пенсионната реформа, е и ограничаване на случаите за ранно пенсиониране -особено в МВР, в Министерството на отбраната, както за някои работещи от първа категория труд. Ще работят малко по-дълго от сега.

Колко по-дълго?

Между 3 и 5 г. някъде. Обсъжда се в момента, правят се срещи на експертно ниво. Водят се и разговори с браншовите синдикати. Това са много чувствителни теми. Така че ще намерим най-оптималните варианти. И не на последно място спираме се на варианта не да се увеличава възрастта за пенсиониране, а да се вдигне осигурителният стаж за мъжете и жените с 3 г. Досега за жените беше 34, ще стане 37, за мъжете беше 37, ще стане 40 години. Това ще влезе в сила от 1 юли догодина.

Това на практика ще забави пенсионирането на хора, които са започнали да работят по-късно, както и на тези, на които се губят няколко години стаж.

Знаете, че се признава за стаж времето в казармата, майчинството, периодът с регистрация в Бюрото по труда. Освен това ще дадем възможност на тези, на които не им достигат до 3 г. стаж, да се пенсионират, но с по-ниска пенсия. Намалението ще е 2,4% за всяка недостигаща година стаж. И обратно – тези, които продължат да работят над посочените години, за всяка година ще получават по 3% допълнително върху пенсията. Когато човек знае, че размерът на пенсията му зависи от продължителността на стажа, той няма да иска да работи в сивата икономика. Сам ще настоява за трудов договор и осигуровки.

Текат дебати и какво да се прави с вноската за втора пенсия.

Ние предлагаме цялата лична вноска на младите хора, които сега постъпват на пазара на труда, да отива във Втория стълб. Вноската на работодателя ще отива в държавния пенсионен фонд. Може би това още стане още от 1 януари.

От седмица текат проверки на Инспекцията по труда из цялата страна. Има ли много нарушения?

През последните няколко месеца се наблюдава увеличение на нарушенията. Затова и започнахме проверките. Искам да подчертая, че те няма да продължат само седмица-две. Те ще продължат, докато се уверим, че работодателите спазват стриктно ангажиментите си. Целта е да няма хора, работещи без трудов договор.

Но има и хора, които нямат избор. Ако не са съгласни с по-ниските осигуровки, не ги наемат.

С промяната в осигурителния стаж хората вече няма да имат интерес да работят в сивата икономика. Стажът вече ще е важен, за да се пенсионират.

А защо намалихте глобите за работодателите?

Не се намаляват, по-скоро се диференцират предприятията по този начин. В някои работят един-двама служители. Те не могат да понесат глоба като за голямо предприятие, защото ще фалират. Не искаме това. Възможността за корупция сред инспекторите ще е по-малка.

Депутати заявиха точно обратното. По-лесно е да се дадат 1500 лева.

Въпросът е работодателите да разберат, че има държавен контрол. Те да не допускат нарушения. Това е целта. От 1 януари тази година намалихме осигурителната тежест с 2 процентни пункта. Мисля, че бизнесът трябва да оценява това и хората, работещи при тях, да с осигурени и да са на трудов договор.

Догодина ще продължи ли да пада осигурителната вноска, както беше заложено в предизборната кампания на ГЕРБ?

Тя не може да пада още. Това ще дестабилизира пенсионната система. Има реално състояние. 60% от средствата за пенсии идват от бюджета, а не от вноски.

А, ще се покачва ли?

Когато отмине кризата, ще може да се направи график за покачването й. Но сега не е моментът за това.

Прие се старата отпуска да се изчиства до края на 2011 г. Така няма ли изгорят много дни?

Отпуската е за възстановяване на силите. Година и половина е достатъчно да се изчисти. Трупането трябва да има край.

Каква ви е прогнозата за безработицата?

Пикът беше през февруари -10,26%. Оттогава леко спада, което е добър знак. И през следващите месеци ще се запази тази тенденция. В едно изследване на Агенцията по заетостта сред 2400 предприятия в страната се очертават няколко тенденции за 2011 г. На първо място 55% от работодателите биха наели между 1 и 6 души. 37% заявяват, че не биха съкратили, не биха и наели. Мисля, че през следващата година проблемите на пазара на труда ще са по-малко. 60% пък биха инвестирали в обучения на персонала. Около 15% твърдят, че през миналата година са имали затруднения в наемането на висококвалифицирани служители. Самият факт, че 61% от безработните от 2007 г. са си намерили работа говори, че трудовите посредници си вършат работата. Само от началото на 2010 г. работа са започнали 91 000 души. За май чрез бюрата 12 000 безработни са назначени в частния бизнес. За съжаление има една група хора, които не полагат усилия за търсене на работа, обучение и квалификация. Половината от регистрираните безработни са без образование и квалификация. Там са съсредоточени нашите усилия.

Повечето от ромското малцинство ли са?

Да. Знаете, че направихме така, че получаващите социални помощи са длъжни да полагат 14 дни в месеца обществено-по-лесен труд. Ако не го правят, помощите спират за 2 месеца. При повторен отказ се спират за година. Вече около 32 000 души работят. Има и такива, които сами се отказват.

в-к „Телеграф”, интервю на Мария Милкова

Вирни се горе