„По неговите молитви Бог да дарува мир, здраве и спасение за всички.“ Това бе основното послание днес – на храмовия празник на църквата „Св. Атанасий Велики“ в Чепеларе. Светата божествена Литургия за чест, хвала и поклонение на покровителя на храма и града бе възглавена от архиерейския наместник на Смолянска духовна околия Негово Високопреподобие архимандрит Висарион. С него съслужиха председателят на празнуващия храм отец Апостол Аролски, иконом Запрян Шиков от храм „Св. Неделя“ в Смолян, секретар на Архиерейското наместничество, и председателят на другия чепеларски храм „Св. Богородица“ свещеноиконом Димитър Куцев. Помощници им бяха иподяконите Симеон, Александър и Тодор. Песенното благозвучие по време на Литургията бе на църковния хор.
На храмовия празник за здраве бяха принесени от именици и други вярващи десетки петохлебия и пити, осветени с молитви и прочитане на стотици имена. Отслужен бе празничен водосвет. Няколко дечица получиха причастие, а на всички – раздадена нафора. По традиция бе извършена лития около храма с иконата на св. Атанасий в съпровод на специални песнопения. Всички имаха възможност да вкусят от благословения обед, да благодарят, да се помолят. Да чуят молитвите за мир на целия свят, за този храм и за ония, които с вяра, благоговение и страх Божи влизат в него, за този град, за всеки град и страна, и за тези, които с вяра живеят в тях. Бог да просвети всички със светлината на Своето благоразумие, Своите верни да укрепи, и да ги запази непоколебими в правоверието. Да се избавим от всяка скръб, гняв, беда и нужда.
Иконом Запрян Шиков се обърна към богомолците с кратка проповед за свети Атанасий, наричайки го „стълб на православието, неустрашим архипастир, водил смело своето паство към царството небесно. Участник в Първия вселенски събор в Никея през 325 г., свикан от император Константин, на който е осъдено главно от него учението на александрийския презвитер Арий като ерес /арианство/ . На този събор е създаден Символът на вярата, който се чете и днес в Църквата. Заточван и обвиняван от Арий и неговите поддръжници, но отново е въведен в своята катедра в Александрия, където до края на живота си проповядва Словото Божие. Св. Атанасий Велики е написал много трудове – „За въплъщението“, „Срещу арианите“, „Писма за Светия Дух“ и др. Написал е също житието на св. Антоний Велики.“
Архиерейският наместник преподаде архипастирския благослов на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай към празнуващите богомолци: Божието благословение и Неговата велика милост да бъдат над всички тях. От свое име архимандрит Висарион поздрави имениците и всички, дошли на храмовия празник, и призова: „Господи, благослови ни да живеем във вярата, да крепнем в надеждата и да пребъдваме в любовта!“
С камбанен звън и песнопение „На многая лета“ завърши храмовият празник, който ще се запомни с общото съпричастие и с това, че е първи храмов празник заедно с отец Апостол Аролски, който от м. г. е назначен в църквата и с преданост обгрижва духовно миряните.
Росица Примовска