Смолян се поклони пред подвига и саможертвата на героите, дали живота си за свободата на Родопите на връх Средногорец, известен като Родопската Шипка. На 21 октомври 1912 г., на този връх , 21-ви Средногорски полк, командван от легендарния полк.Владимир Серафимов извоюва свободата на Родопа планина. Преклонението пред подвига на героите започна с химна на България. Панихида за загиналите в боевете на връх Средногорец отслужи Негово Преосвещенство епископ Висарион, Архиерейски наместник на Смолянска Духовна околия, в съслужение със свещениците Запрян Шиков и Иван Марински. Внушително и емоционално слово за епичните сражения, героите и величавата битка, довела до така жадуваната свобода за населението произнесе директорът на Историческия музей „Стою Шишков“ Валентина Василева. Тя припомни заветните думи на талантливия пълководец и родолюбец . „Аз не ще отстъпя на противника селата, в които вчера бях посрещнат като освободител. Нито поглед назад ! На освободения роб, робството няма да върна пак!" . С тези думи той остава в сърцата на родопчани.
През 1912 г радостта от влизането на българските войски в родопските селища е неописуема, защото освобождението на този край от вековното иго идва. Тържествен е камбанния звън, молитвите на благодарност за дошлото избавление изречени по време на тържествените Литургии и молебени са от цяло сърце и душа. Сълзи пълнят очите на мало и голямо, защото е дошла свободата. Звездният час в бойния път на 21 пехотен Средногорски полк по време на Балканската война и живота на неговия командир полк. Владимир Серафимов остава тук край височините на родопския връх Кавгаджик в героичните сражения на 19, 20 и 21 октомври 1912 г. Този връх остава върху географската карта на България с името на полка-герой Средногорец, а в сърцата на признателните родопчани като Родопската Шипка“, разказа Василева.
В словото си тя посочи още, че на 21 октомври 1912 г. полк. Серафимов изсича със собствената си сабя знака на свободата върху сърцето на Родопа. Този знак грее високо в родното небе, осветява миналото и завещава бъдещето. Всяка година на този ден духът на легендарния полковник слиза над Смолян. Следват го и душите на войниците му , които са се врекли в Родината си. Те са в нас, в Родината, Смолян и в България.
Родопската шипка днес се издига красива като спомен и чиста като олтар, образът й е велик и в същото време поразително скромен. Той напомня на живите, че най-светлите мисли, съхранени от времето са мислите за родината.
В тържественото честване се включи и 13-годишният Борис Нанков от Карлово, който изрецитира патриотични и родолюбиви стихове.
Пред подвига на героите се поклониха вр.и.д. кмет на Смолян Марин Захариев, зам.-кметът инж.Мариана Цекова, областният управител Захари Сираков, председателят на Общинския съвет Димитър Кацаров, секретарят Момчил Николов, командирът на 101 Алпийски полк полковник .Стефан Димов, общински съветници, директори на общински и държавни институции, училища, граждани и общественици. Всички те, в знак на признателност към героите, поднесоха венци и цветя пред паметника- костница, съобщиха от пресцентъра на община Смолян.
Всяка година на този ден пристига представителна група от с.Свежен, община Брезе, които се покланят пред героизма на средногорци и полк.Серафимов.
Днес е кулминацията на честванията по повод 112 години от Освобождението на Родопите и Балканската война.
Празникът на Смолян ще продължи от 17.30 часа на Новия център в Смолян, когато ще бъдат поднесени венци и цветя пред Паметника на полк. Владимир Серафимов. От 19.30 часа на Новия център на бул. „България“ ще има тържествена заря-проверка по повод 112 години от Освобождението на Родопите.
Честит празник!