Иновативното културно събитие, наследник на Националния фолклорен събор „Рожен”, което ще се проведе от 17 до 19 юли на Роженските поляни се организира от Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ и Община Смолян, в партньорство с Община Чепеларе и подкрепата на Министерство на културата. То ще е под патронажа на президента на Република България г-н Росен Плевнелиев. “Над 5 000 ще бъдат участниците в събора на Рожен, което го прави най-мащабното фолклорно мероприятие в България”, каза на пресконференция днес кметът на община Смолян Николай Мелемов. До момента за участие са се записали 314 певчески групи и ансамбли и 170 индивидуални изпълнители, като общият брой на всички участници надхвърля 5 000. Те ще се изявяват на три сцени, като е възможно да бъде монтирана и четвърта. „Основната ни цел е този събор да бъде по всеобхватен и да обхване целия бит на Родопа планина – туризма, фолклора и земеделието”, каза Мелемов. Община Смолян ще покрие дейности за 35-40 000 лв. при провеждането на събора, като община Чепеларе също се включва финансово с по-малка сума, другите разходи поема сдружение „Рожен – наследство в бъдещето”. Видни български фолклористи ще оценяват изпълненията в тазгодишния Фолклорен конкурс “Рожен-2015”. В журито ще участват проф. Милчо Василев – ректор на АМПТИИ – Пловдив, проф. д-р Даниела Дженева – директор на ФА „Тракия”, доц. Светла Станилова – преподавател в АМПТИИ – Пловдив, Стоянка Тенова – директор на НУФИ – Широка лъка, Таня Марева – директор на РИМ „Стою Шишков” – Смолян и Георги Андреев – диригент на НФА „Филип Кутев” – София. Специалните награди на конкурса са златни плакети за групи и индивидуални изпълнители, както и І-ва, ІІ-ра и ІІІ-та награди.
“Събора на Рожен ще бъде един апогей на българщината”. Това каза пред журналисти днес Симеон Караколев – изпълнителен директор на Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ Националният събор на народното творчество и животновъдство „Рожен“ 2015 ще съчетае етнокултурния аспект на събитието с животновъдството, което е традиционен поминък и е в основата на народната култура, фолклора, занаятите и съответните дялове от българската икономика. Караколев сподели, че за официалното откриване на мащабното културно събитие внушителен декор ще бъде българският трикольор с размери 5400 кв. м. (300 м. дължина и 18 м. ширина). Той ще бъде пазен от сдружението на Родопските хайдути в Смолян. Симеон Караколев отбеляза също така, че цел на тазгодишния Роженски събор е не да поставя рекорди, а да бъде „апогей на българщината“.
В мобилни експозиции ще бъдат подредени музейни изложби за скотовъдството по нашите земи, историята на Роженския събор и етнографски сбирки от региона. Ще се представят различни видове традиционни занаяти, местни обичайни ястия и печива. Посетителите на Събора ще видят породисти овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата, селскостопанска техника и оборудване в специализирани изложения. В програмата на събитието са включени фермерски състезания по доене и стрижба на овце, по теглене на товари от коне тежковози, по майсторско обезкостяване на агнета, народни борби, шоу с кучета. На Рожен школа „Багатур“ ще демонстрира конни и бойни умения, мрежа „Хлебни къщи“ ще покаже „Театър на трохите“, а Ути Бъчваров ще сготви най-големия родопски курбан. Ще има и безплатна свободна зона за интернет. Вечерите ще завършват с грандиозни концерти, изпълнения на нестинари и народни веселби.
За първи път на Роженския събор ще бъдат показани в специално ревю автентични носии от цяла България. Организаторите подготвят и национален фотоконкурс “Рожен – наследство в бъдещето", като ще има и специална категория за деца. Извън ревюто, на Рожен, в музейните експозици, ще могат да се видят автентични 200-годишни родопски носии от етнографската сбирка на село Момчиловци и типичното каракачанско облекло, сред което и сватбен женски костюм отпреди повече от 100 години.
Очаква се Националният събор на народното творчество и животновъдство „Рожен“ да бъде посетен от над 350 000 души. В тази връзка относно организацията и осигуряване безопасността на участници и посетители са предвидени необходимите медицински пунктове, водоноски, полеви мивки, химически тоалетни и условия за палаткови лагери, оборудвани и с бани. Ще има някои ограничения за пътния трафик и обособени паркозони, както и охрана, която да следи за спазването на реда и сигурността по време на събора.
Съборът ще се открие на 17 юли в 10.30 ч. като и през трите дни – 17, 18 и 19 юли програмата ще продължава до 2 часа след полунощ.