За да можеш да получиш одобрение за кредит, не е достатъчно да подадеш заявление към някоя банка или небанкова финансова институция. Процесът по разглеждане на заявката е комплексен и кредиторите разглеждат различни фактори, когато взимат решение дали да ти отпуснат заем.
Кои обаче са основните фактори, от които зависи дали ще ти бъде отпуснат кредит? Докато различните банки и небанкови финансови институции имат различни изисквания, в тази статия ще разгледаме по-често срещаните условия към кредитоискателите.
Кредитоспособността - основен фактор за одобрение
Основният фактор, който банките разглеждат, е твоята кредитоспособност. Това е оценка, която определя дали ти като кандидат можеш да изплащаш кредита навреме и в пълен размер. В България информация за кредитоспособността има в ЦКР (Централен кредитен регистър) на БНБ, където са записани всички кредити и закъснения с плащания от миналото.
Ако имаш минали забавени или неплатени вноски по кредити, тези данни ще бъдат налични в ЦКР.
Доходи и заетост
Банковите и небанковите финансови институции взимат предвид и твоите доходи. Те са важен фактор, който дава възможност да се прецени дали можеш да покриваш вноските по кредита си.
Наличието на постоянен трудов договор може да бъде задължително изискване за получаване на одобрение за някои видове кредити. За други обаче, можеш да кандидатстваш и да получиш одобрение дори само с граждански договор. Това по-често може да се случи при взимане на бързи кредити или на кредити от небанкови финансови институции.
Съотношение дълг/доход
Когато кандидатстваш за кредит, банките и небанковите финансови институции може да направят проверка на съотношението между дълга и наличния доход. Това им показва каква част от месечния ти доход отива за изплащане на кредити.
Неофициално, но препоръчителното съотношение според експертите по лични финанси е дългът да не надвишава 30% от месечния доход. Ако вече имаш няколко заема, вероятно ще е по-трудно да бъде одобрен кредитът, за който кандидатстваш.
Възраст и срок на кредита
В зависимост от кредита, който искаш да изтеглиш, възрастта ти към момента на кандидатстването може да бъде от значение. Кандидатите на възраст между 25 и 35 години често получават по-дълги срокове за погасяване.
При ипотечни кредити, обикновено максималната възраст, до която трябва да се изплати кредита, е около 65-70 години. Ако си по-близо до тази възрастова граница, може да се наложи да избираш по-кратък срок за погасяване на заема, което ще увеличи месечната вноска.
Как да увеличиш шансовете си за одобрение за кредит?
За да повишиш шансовете си за одобрение за кредит, добра идея е да следваш няколко стъпки:
Поддържай добра кредитна история: Добрата кредитна история е ключов елемент за хората, които имат стабилни лични финанси. Когато имаш заеми, старай се да плащаш вноските си винаги навреме и да избягваш просрочия.
Провери състоянието си в ЦКР: Можеш да получиш информация за своята кредитна история като направиш справка в ЦКР към БНБ. Процедурата е безплатна и може да се направи с подаване на заявление. Подробна информация за стъпките можеш да намериш на сайта на БНБ.
Намали дълговете си: Ако имаш много текущи задължения, опитай да изплатиш част от тях преди да кандидатстваш за нов кредит. Това ще ти даде по-голямо спокойствие и гъвкавост на бюджета.
Одобрението за кредит зависи от много фактори, включително кредитна история, доходи, задлъжнялост и възраст. Имай предвид че в зависимост от типа кредит и това дали ще го вземеш от банка или небанкова финансова институция, може да има различни изисквания за кандидатстване и критерии за одобрение.
При всички положения, когато кандидатстваш за кредит, винаги се информирай какви са изискванията и условията. Също така, старай се да си на „ти“ с потребителските си права, за да можеш да вземеш информирано решение при кандидатстване за заем.
Източник на изображение: Adobe Stock