Село Проглед се намира в сърцето на Родопите
Село Проглед е малко селце, намиращо се на половин километър от пътя Смолян-Пловдив, и на 3 км от Пампорово. Смята се, че селото е създадено в началото на 20 век, след като е решено границата с Турция да минава през седловината Рожен. Част от жителите на Момчиловци и Соколовци предпочели да се заселят в българската част на Родопите и така възникнало село Проглед. Селото е разположено на много красиво място – големи поляни обградени с вековни ели. На 15 минути път нагоре по склона от селото се излиза на връх, от който се разкрива прекрасна панорама. На изток – Националната астрономическа обсерватория “Рожен”, на запад кулата на връх Снежанка, връх Мургавец, Пампорово, връх Голям Перелик.
Проглед е разположено върху обширни поляни на десния бряг на река Чепеларска и е оградено отвсякъде с ниско било и гъсти смърчови гори. Само 500м го отделят от главния път Пловдив-Смолян. През лятото грее много слънце и е приятно за кратки преходи из околностите на селото. През зимата то е защитено от ветровете и въпреки дълбокия сняг, селото е винаги достъпно. В горите наоколо растат много билки, горски ягоди, малини, гъби, боровинки.
Историята на селото е много интересна. Местен жител е успял да я съхрани в издадена от селото книга, може би я има във всяка къща там. Селото е на малко повече от век, което за България е сравнително кратък период. Създадено е от преселници около 1894 година от съседното Соколовци (до 1934 година Долно Дерекьой), което тогава се намирало в Османската империя (границата е минавала през прохода Рожен). За основатели се смятат поп Васил Тодоров, Тодор Станчев и други. Интересен факт е, че преселниците правят “завера” – всеки, който се откаже да премине в освободените български земи, губи имотите си в полза на останалите от заверата. Събитията стават по времето на управлението на Стамболов и за да стане по-лесно работата по основаване на селото, имало идея новото село да е на името на министър-председателя. Стамболов обаче отсякъл, че Проглед си е много хубаво име и че село може да има и без той да му става кръстник.
За нуждите на селото през 1921 година е построена цъквата “Св. Пантелеймон”. Около село има параклиси: “Св. Илия”, “Св. Марина”, “Св. Пантелеймон”, “Св. Троица”, “Св. Кирик и Юлита.” Културни и природни забележителности
Невероятна природа – тучни ливади и вековни смърчови гори. Можете да срещнете сърни почти в самото село. От билото над селото се разкрива гледка към връх Снежанка и към Роженската обсерватория. Край селото има естествено местообитание на ендемичния вид родопски крем и идват много естествоизпитатели и природолюбители да го изучават и снимат. Редовни събития
По традиция всяка година в първата събота на месец юли се провежда родова среща-събор, която през деня се провежда на ливада в близост до селото, която е изключително живописна, с това че цялата е обградена с вековна гора. Вечер празненството се пренася на хорището на селото. Много приятен е прехода от селото през билото над него до махалата Караманица. От там покрай картофохранилището се излиза на Роженските поляни и с малко късмет и добро чувство за ориентация от намиращ се близо до пътя параклис можете да хванете пътеката свързваща селото с Рожен. Не вдигайте шум и се оглеждаите – почти сигурно е че ще срещнете сърна. Да извървите целия кръг ще отнеме не повече от час и половина.