В разгара сме на четвъртата вълна на висока заболяемост от Ковид-19. За трета поредна седмица в област Смолян се регистрира увеличение на 14-дневната заболяемост, съответно: 296,4; 391,6 и 480 на 100 хиляди население. Очакваме този ръст да продължи. В някои общини заболяемостта е доста по-висока – в Баните е над 800/100 хил.; в Смолян и Чепеларе е над 650/100 хил. Най-ниска е в община Доспат – 64,56/100 хил. население. Нараства и 14-дневната смъртност и през последната седмица достигна 42,2/100 хиляди.
Епидемичната ситуация е много тревожна. Разпространението на заразата е дифузно. Болни са цели семейства.
Значителен е натискът върху лечебната мрежа. В болниците се разкриват допълнителен брой легла за лечение на Ковид-19 и общият им брой в областта вече е 176 – в Смолян – 106, Девин – 30, Мадан- 20, Златоград – 20. Свободни легла има и се прави всичко възможно за обслужване на нуждаещите се, но леглата за много тежките случаи – интензивните легла, са почти непрекъснато заети. Повикванията в ЦСМП в по-голямата част са за болни със симптоми на Ковид -19.
От работещите в лечебни заведения през последната седмица с болестта са регистрирани 8 лица; от образованието – 22, от които 11 деца и ученици; от социалните институции – 3-ма. Около 10% от новорегистрираните са ваксинирани и те боледуват леко. Единици от тях, които имат тежки придружаващи заболявания завършват летално.
Въпреки всичко, засега ваксината остава най-надеждната защита срещу SARS-CoV-2. За съжаление малък е делът на ваксинираните в областта – към 16%, доста под средното за страната, която е на последно място в Европа, а ние сме сред последните по обхват области. Държа да подчертая, че ниското ниво на ваксиниране спомага за продължителното предаване на вируса и създава възможности той да мутира, което ни отдалечава от края на пандемията. Хубаво е, че напоследък разбираемо търсенето нарасна значително.
Напомням, че ваксините не отменят спазването на противоепидемичните мерки, като носене на предпазни маски, социална дистанция, добра хигиена. Те ни предпазват от всички инфекции предавани по въздушно-капков път. Тези простички мерки са изключително важни в настоящия сезон на грип и респираторни инфекции и не трябва да спираме да ги изпълняваме.
За да ограничим разпространението на коварния вирус, да се опазим и нормализира живота ни в скоро време е много важно да изпълняваме разпореденото в Заповедите на министъра на здравеопазването, ако не искаме по- тежки мерки. При липса на подобряване на ситуацията след две седмици от МЗ предупреждават за въвеждане на локдаун.
Обръщам внимание на работещите в търговски обекти и заведения за хранене да упражняват контрол върху клиентите; на родителите да не пускат в детските заведения деца със симптоми на респираторна инфекция и да осигуряват достатъчен брой маски на учениците; работодателите да следят стриктно да няма болни служители, да изискват зелен сертификат и да създадат подходяща организация на работа. Добре би се отразила и помощта на неправителствените организации в борбата срещу Ковид-19.
Апелирам всички ние, жителите на областта, да проявим отговорност, като спазваме противоепидемичните мерки и изискваме същото от хората около нас и тези, които не са ваксинирани да помислят и вземат правилното решение, за да се справим с много сериозната епидемична ситуация. Д-р Мими Кубатева Директор на РЗИ-Смолян