Роберт Менасе: Стремежът за повече пари е смъртоносен за човека

Роберт Менасе: Стремежът за повече пари е смъртоносен за човека

Много хора са нещастни, защото никога не са има възможност да направят това, което искат, смята писателят.

Господин Менасе, по-скоро като критичен есеист или журналист се определяте, кое по-близко до Вашата душа? Аз не съм журналист, аз не трябва да бъда обективен, аз не пиша „за деня”, аз съм поет, пиша романи, литература, есета. Пиша и пиеси.

Как философията отстъпва пред реалността във Вашите произведенията? Философията ли е най-важната или реалността? Не виждам противоречие в това реалността и философията да са заедно. В момента, в който реалността ни учудва и сме учудени „какво е това”, започва философията. Философията не е нищо друго освен форма на обяснение на реалността. Ние не живеем само с инстинктите си, имаме нещо в главата си. Тогава започва философията. Учудването защо всичко изглежда така, това е философията. И ако няма учудване, човекът е загубен, манипулиран. В този случай не може да се живее самостоятелно.

Господин Менасе, какво ни липсва на нас европейците, за да вървим по-бързо напред и по-лесно да преодоляваме трудностите? Какво ни липсва?.....

Може би определени качества?… Не мисля. Ние сме много търпеливи. Ние знаем вече , че определени решения в Европейския съюз, свързани с финансовата криза, са грешни. Виждаме големи проблеми в конструкцията на Европейския съюз. Съюзът е нещо повече от икономически съюз и нещо по-малко от политически съюз. Затова икономическите проблеми не могат да се решат наистина, защото този икономически съюз има прекалено малки политически възможности. Но съюзът не може да прави друга политика, защото като политически съюз е доминиран от икономиката. Става въпрос за интересът към печалба. Ние виждаме това, знаем това, но сме търпеливи. Понякога има страх. Но страхът ни прави отново търпеливи. Не става въпрос дали нещо ни липсва, но имаме нещо повече…..

Мислите ли, че кризата ще оформи нова ценностна система? Не мисля, че светът е справедлив. Затова има борба. Това пък от своя страна създава проблеми. Все по-големи проблеми. Докато проблемите не започнат да се решават, докато човешкото достойнство остава едно красиво понятие, докато реалността в много съдби бъде наказвана, дотогава борбата ще се задълбочава.. Въпросът е как преживяваме живота.

Вие споделяте ли мисълта на Достоевски, че красотата ще спаси света? Трябва да се дефинира понятието „красота”. Не смятам например, че красотата на Клаудия Шифър или на някой друг фотомодел ще спаси света.

Кой тип красота ще спаси света според Вас? Мисля, че Достоевски е имал нещо предвид.Той е имал предвид красивата душа. В човешката душа красотата на хармонията и любовта и справедливостта и човешкия образ остава затворена. Ние живеем в свят, в който има много некрасиви неща, които преживяваме по грозен начин. Конкуренцията, борбите… тези грозни неща, които се крият в човека, могат да бъдат победени с възможностите на красотата.

Вашият отговор е свързан с моя следващ въпрос. Може ли любовта, приятелството и добротата наистина да надделее над капитала, жаждата за власт и парите в днешно време? Парите не са нищо друго освен средство за размяна. Проблемът който е свързан с парите, е алчността. За мен е непонятно защо един човек иска да има повече от това, което му е нужно да консумира и да се наслажда. Парите не поставят граници.Тази алчност, стремежът за повече и повече пари е смъртоносен за човека , за едно общество, за политиката, за целия свят. Тази алчност възниква въз основа на модела на икономиката, начина на живот. Как работим… какъв е политическия и икономическия модел…

Лошо ли живеем тогава, каква е причината за тази алчност? Това е системата на обществото. Може би кризата трябва да стане толкова сериозна, че всичко да разруши и да се създаде нова система. Парите се ни необходими, за да си плащаме в живота. Но алчността е нещо друго.

Какво е щастието според Вас? За мен ли?

Да. Лесно е да бъда щастлив. Любовта, добри приятели, семейство, да направя нещо разумно….мисля,че много хора са нещастни, защото никога не са има възможност да направят това, което искат. Ако имате работа, която не ви доставя удоволствие, това е нещастие. За мен щастието е възможност за самоопределяне. Аз мога да правя това, което искам. Щастието е и любовта. Човекът се нуждае от любов и иска да обича…..

Какви са ви впечатленията от България? Трудно ми е трудно да отговоря на този въпрос.

Какво знаете за нашата страна, какво сте прочели за България? Аз познавам в общи линии историята на България. Има впечатления от градовете тук, които съм посетил. Например Пловдив, София. Мисля, че България има много красива природа. Съвсем честно…

Интервю на Кремена Кръстева, Информационна агенция КРОСС

Вирни се горе