58 човека в Смолян дадоха съвети на образователния министър Сергей Игнатов как да реформира българското образование. В събота на стария център имаше разпъната шатра, под която усмихнати младежи от кампанията в подкрепа на реформата във висшето образование “SOS – Спаси Образованието Сега!” посрещнаха родопчани. Всеки, който пожела, можеше да напише мнението си за по-добро и качествено обучение. В Смолян приключи инициативата, започнала преди дни от центъра на страната и преминала през 13 града,съобщиха от пресцентъра на партията.
Много хора, вписали се в тетрадката, която ще бъде връчена на министъра, са заявили подкрепа за реформа в образованието. По-голямата част обаче са написали практични съвети към него. Един е препоръчал магистратурата да се прикрепи към бакалавърската степен заради скъпотията. Друг е поискал: „Без задни вратички към приема във ВУЗ”. За „тотално премахване на възможностите за корупция във всички нива на образователната степен”, настоява трети. Четвърти иска редуциране на университетите до няколко добре оборудвани и окомплектовани с кадърно професорско „тяло”. Според друг от подписалите се трябва да се осигурява работа след получаване на дипломата. Някои очакват: „Повече практика в образованието, стажове във фирми и институции. Специалности, отговарящи на пазара на труда”. И желание „децата ни да учат в България и достижими такси за всички млади хора”. Въвеждане на по-строги мерки – „Трябва да има повече дисциплина в училище”. И въздишка – „Ех, доброто старо образование!!!”
Към инициативата се присъединиха депутатите от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова и Николай Мелемов. „Инвестицията в образованието е с висок бъдещ дивидент. Реформата трябва да се насочи към приемственост между средното и висшето образование, като се използват матурите за прием във ВУЗ. Да се обърне схемата към по-широк прием на студенти и по-трудно получаване на дипломи, за да бъде ефективно обучението”, написа д-р Дариткова до министър Игнатов. Целта на тази кампания е да се приобщи обществото към идеята за реална промяна в обучението, посочи тя. Смятам, че цялата схема на висшето образование в България трябва да се промени като приемът се обвърже с обучението в средното училище и се получи една по-широка пирамида, насочена към приема на студенти, каза още д-р Дариткова. Затруднението според нея трябва да бъде не при постъпването във ВУЗ, а в получаването на диплома, защото само така тя ще бъде наистина ефективна и ще помогне в професионалната реализация на завършилите висше образование. Като се съберат мненията на толкова много представители на цялото ни общество ще се постигне една приета от всички ефективна реформа, допълни депутатката.
„Образованието трябва да бъде насочено към децата и младежите. Тоест, то трябва да формира личности със собствено мнение и тогава ще има истинско гражданско общество”, написа Николай Мелемов. Според депутатът, децата трябва да бъдат във фокуса на образованието, а не всички други фактори наоколо, както досега. „Това, което най-много ни липсва сега е гражданското общество. Защо? Защото го формираха в една образователна система, от която децата излизаха уплашени и еднотипни. Според мен можем да задържим младите, като им дадем перспектива, да виждат себе си в този наш живот”, подчерта Мелемов. Според зам.-областният управител Чавдар Фурлански образованието трябва да е такова, каквото искат младите хора – да се обучават в специалности, от които бизнесът, обществото и икономиката имат нужда. „Не трябва просто да се бълват кадри и след това да няма никаква реализация. Затова младите не искат да останат в България, а отиват в други страни”, отбеляза зам.-областният.