Д-р Марин Даракчиев – директорът на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров”
Д-р Даракчиев, каква техника ще бъде закупена по проекта за болницата?
По проекта е предвидено закупуване и внедряване в лечебния процес на следното оборудване – компютърен томограф – 16 срезов.
Компютърно-томографското изследване е основен метод за поставяне на ранна и прецизна диагностика на туморните процеси. Чрез него се определя стадият на заболяването и инвазивността на процеса, като локализира и очертава фармацията и дава представа за обхвата на съседни или по-отдалечени структури. С компютърния томограф се проследява ефектът от лечението, отсъствието или наличието на рецидив, настъпилите промени в процеса на лечението. За осигуряване необходимите технически условия за работа с новия компютърен томограф от висок клас ще се извърши необходимото преустройство и ремонт на съществуващите помещения. При монтаж на нов 16 срезов компютърен томограф ще бъдат обособени няколко помещения – процедурно, командно, техническо и съблекалня. Те са съобразеви с изискванията за осигуряване на достъп и за хора с увреждания. На следващо място ще бъде закупен ядрено-магнитен резонанс. Той осигурява възможност за извършване диагностика на най-високо ниво на меките тъкани и мозъчни структури. За обезпечаване на резонанса ще се извърши преустройство и ремонт, като ще се осигурят процедурно, командно техническо и спомагателни помещения. По проекта ще се осигури още ендоскопска система, окомплектована с конфокален лазерен колоноскоп. Те допринасят неимоверно много за екзектната диагностика на заболяванията на стомаха и дванадесетопръсника. Конвенционален дигитален графично-скопичен апарат, който осигурява възможност за скопичен контрол при насочени прицелни графии при белодробни процеси. На пето място – дигитална мамографска система. Ракът на млечната жлеза е най-разпространеният вид онкологични заболявания в Европа. У нас има плавна тенденция заболеваемостта да нараства. Рентгеновата мамография е утвърден метод за ранна диагностика на това заболяване. Тя дава възможност да бъдат откривани тумори до две години преди тяхната клинична изява.
Освен високотехнологична апаратура, какво друго се предвижда да бъде извършено?
Още дейности се предвиждат по проекта. Ще бъде сменена дограмата на цялата болница, реконструкция на отоплителната инсталация и парокотелната централа.
Ще бъде монтирана соларна инсталация и по този начин ще се намали разхода за електроенергия на болницата. През отоплителния сезон месечно болницата плащата около 120 000 лева за гориво за отопление и около 30 000 лева за ел.енергия. За осигуряване достъпа на хора с увреждания ще бъде монтирана стоманено-бетонна рампа на западната фасада на блок Г.Тя ще осигури директен достъп до ядрено-магнитния резонанс, както и до всички обслужващи звена.
На каква стойност е проекта?
Проекта по Оперативна програма „Регионално развитие” е на обща стойност 7 479 738 лева. Смолянската болница е една от осемте многопрофилни болници в страната, получаващи средства за закупуване на висок клас диагностична апаратура.
Ранното откриване на едно онкологично заболяване може да доведе до пълно излекуване на пациента. Работата по този проект продължи над 1 година, а срока за изпълнение е две години.
Изпълнявайки този проект в рамките на две години болницата прави сериозна стъпка към превръщането си във високотехнологично лечебно заведение в изпълнение целите на протичащата здравна реформа. Проектът „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения н градски агломерации” издига на нов етап важността и значението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров” – Смолян за здравната система в регииона и особено за предоставяне на качествени медицински услуги, отговарящи на европейските стандарти. Неговото изпълнение е изцяло в съответствие с новата политика в областта на здравеиопазването, част от която е подобряването на диагностичната дейносот чрез доокомплектоване и включване на високотехнологична медицинска апаратура за ранно откриване и диагностициране на онкологични и други заболявания.