На 20 февруари катедрата по етнология към Философско-историческия факултет на Пловдивския университет чества Световния ден на антропологията. В няколко инициативи ще участват студенти, докторанти, млади учени, преподаватели, а също и ученици и приятели с интерес към дисциплината. Програмата включва няколко модула. Сред тях са интерактивна градска игра за ученици, дискусия в хибриден формат, както и онлайн предизвикателства за споделяне на опит в антропологията.
Възпитаници от Хуманитарната гимназия в Пловдив ще участват в съвременна образователна игра, в която ще търсят „антропосъкровища“ и ще печелят награди, като отговарят на загадки. Основната дискусия пък е посветена на научноизследователската работа на влиятелния норвежки антрополог Томас Ериксен. Организаторите канят всеки с интерес към тази наука и практика да се включи на място или онлайн и да сподели своето виждане.
Инициативите са в сътрудничество с Асоциация за култура, етнология и антропология “Медиатор”. Събитието се присъединява към Европейските дни на антропологията между 20 и 22 февруари. Катедра “Етнология” на Пловдивския университет вече 10 години отбелязва Деня на антропологията, като си сътрудничи с различни организации и други университети.
„Антропологията е от професиите на бъдещето. Чрез нея се развива личността и критичното мислене към широк обсег на теми и проблематики. Антрополозите са специалисти в различни сфери и с подход към необятния свят на човешкото съществуване. Умеят да събират и използват различен тип информация, да идентифицират и предотвратяват социални проблеми и културни кризи“, обясни от името на организаторите антропологът д-р Светослава Манчева от Пловдивския университет. Защо е нужна антропологията днес, какво ни дава обучението в подобни програми и кои са възможностите за развитие на антрополозите са само част от темите, които ще бъдат дискутирани.
За повече информация и въпроси може да контактувате с д-р Светослава Манчева от Катедра „Етнология“, тел. 0886161960.