Грипът се цели в ухото.Усложненията са пневмония, ларингит и глухота

Грипът се цели в ухото.Усложненията са пневмония, ларингит и глухота

  • Проф. Едрев, още не е започнала грипната епидемия, а семейните лекари разказаха, че много деца се оплакват от силна болка в ушите. На какво се дължи това?

  • Преди да се развие грипната епидемия, грипните вируси дават заявка за себе си. Понякога това се случва не по традиционния начин – вместо висока температура, болки в мускулите и отпадналост се получават неприятни болки в ушите. Причината е, че след като грипните вируси попаднат в тялото през носа или устата, по кръвен път могат да се позиционират в ухото. В този случай се получава булозен или хеморагичен отит. Носи наименованието си оттам, че върху тъпанчето се получават мехурчета или – на медицински език – були. Когато мехурчетата се спукат, от ухото не изтича гной, а сукървица.

Те предизвикват остри болки и са много болезнени. Грипните вируси могат да атакуват освен тъпанчето, и вътрешното ухо и ушното каналче, средното ухо. Респираторните вируси също предизвикват хеморагични отити, но тези възпаления са патент преди всичко на сезонните грипни вируси.

  • Какви са последствията?

  • Това може да доведе до трайно намаление на слуха, до нарушено равновесие и дори до глухота. Най-страшно е, когато вирусите минат през ухото и атакуват мозъчните обвивки. В този случай могат да предизвикат менингоенцефалит.

  • Как се осъществява лечението?

  • Слагат се обезболяващи капки за уши, предписват се и медикаменти с парацетамол. При по-тежките случаи се налага и прием на антибиотик, за да се предотврати развитието на бактериална инфекция. Практически грипните вируси умъртвяват клетки в ухото. Именно в тези умъртвени клетки могат да се настанят бактерии, които да започнат да се размножават. Тогава вече ще се получи бактериално възпаление на ухото или гноен отит, който е още по-опасен от хеморагичния.

  • Какви усложнения може да предизвика едно преболедуване от грип?

  • Най-честите усложнения са ларингитите, ларинготрахеитите и синузитите. Много често се получават и бронхопневмонии, особено опасни са тежките двустранни бронхопневмонии.

  • Как става лечението?

  • При тежките бактериални инфекции се изписва подходящ антибиотик. При ларингита се губи гласа.

Понякога това може да продължи няколко часа, а може и с дни човек да не може да каже нищо. По-тежки усложнения получават пушачите, тъй като катраните в тютюна увреждат лигавицата на ларинкса и това улеснява размножаването на бактерии там. При ларинготрахеитите възпалението обхваща ларинкса и трахеята. Синузитите пък преминават с тежка хрема, която продължава две-три седмици. Най-неприятното е, че ако не се лекува навреме, синузитът може да се превърне в хроничен.

Вирни се горе