Областният център по приемна грижа(ОЦПГ) в Смолян действа от ноември миналата година. Създаден е по проект ”Разширяване на модела на приемната грижа в България”, подаден от консорциум с водеща организация фондация ”Международна социална служба-България”(МСС-България). Неин партньор е сдружение „Институт за социални дейности и практики” и е одкрепен от УНИЦЕФ. Освен в Смолян, такива областни центрове са създадени още във Велико Търново, Габрово, Търговище, Перник, Шумен, София град, София област.Каква е дейността на Областния център по приемна грижа в Смолян, питаме Сийка Сиракова, от ОЦПГ-Смолян:
Центърът работи за популяризиране на социалната услуга приемна грижа чрез информиране на населението за набиране, обучение и оценка на кандидати за приемни семейства. Освен това осъществява и подкрепата на вече утвърдени приемни родители след настаняване на деца в дома им.
Работено ли е преди това за развитието на приемната грижа за нуждаещи се деца?
Проблемите, налагащи създаването на центровете, са много. На първо място е големият брой деца, отглеждани в институциите и липсата на алтернативни семейни грижи за тях. Недостатъчна е популярността сред населението на приемната грижа като услуга за деца в риск, хората не я познават и често я бъркат с осиновяването. На професионалната приемна грижа се гледа като алтернативна форма на трудова заетост, от което следва, че друга причина за създаването на областните центрове е големия брой безработни хора в малките градове и населените места в областта, имащи качествата да бъдат приемни родители. За това в дейността на ОЦПГ-Смолян, освен поддържането на вече създадения интерес, е заложено и информирането на населението в останалите девет общини, в това число и община Златоград. До този момент в работата си срещаме изключително разбиране и подкрепа от страна на общината Златоград.