Представиха книгата „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“ на доц. д-р Ангел Янков

Представиха книгата „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“ на доц. д-р Ангел Янков

Днес, 13 юли 2024 г., в НЧ „Отец Паисий 1909“ с. Малево се състоя представянето на книгата „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“ на доц. д-р Ангел Янков.

Забележителният труд на автора, чийто роден край е село Малево бе представен от доц. д-р Михаил Груев, директор на Държавна агенция “Архиви” в препълнената зала на Читалището в село Малево.

„Мисля че с този труд Ангел Янков ще остане не само в историята на Малево и на региона, тази книга ще остане в българската историография затова, защото тя е и образец за коректно, прецизно и критично боравене с различни източници, със сравняване, анализиране и разбира се изграждане на собствена авторова хипотеза“ – каза доц. д-р Михаил Груев в обобщение за колосалния труд на автора, описал родословията на 52 рода от VIII до средата на ХХ век, а възникването на селото очертава през 1622 г.

Авторът на „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“, доц. д-р Ангел Янков благодари на всички свои информатори и личности, които са спомогнали за събирането на материалите, както и на тези, положили своя труд за съставянето на книгата. „Голямата ми благодарност е към Община Чепеларе, която фактически осигури отпечатването на книгата и то в тираж от 800 броя“, подчерта той.

„Необходимо е да си представим своя живот като продължение на живота, съществуващ от време оно и няма край. Това е една непрекъсната линия, възходяща ли е, спираловидна ли е, това не го коментираме, но представете си, че сте част от тази брънка и заради това трябва да се пази тази брънка. А Малево има сериозни основания да се гордее със своето минало.“ – каза още доц. д-р Ангел Янков.

В края на представянето авторът бе поздравен лично от г-жа Антоанета Аговска -заместник-кмет на община Чепеларе. „За Община Чепеларе бе чест да осигури финансирането на тази книга. Ние от ръководството на Общината считаме, че е наш дълг да финансираме подобни издания, за да може да се пази, да се съхранява родовата памет, да се знае миналото на нашата община и да я предаваме на идните поколения. Ние счтиаме, че това не е разход, а инвестиция за бъдещето!“ – каза в обръщението си Аговска.

Представянето завърши с опашка от желаещи да вземат автограф от доц. д-р Ангел Янков. КНИГАТА „ГРАДИВО ЗА СТАРИТЕ РОДОСЛОВИЯ НА СЕЛО МАЛЕВО, ДОЛЕН РУПЧОС. ИСТОРИКО-ЕТНОЛОЖКО ИЗСЛЕДВАНЕ“ НА ДОЦ. Д-Р АНГЕЛ ЯНКОВ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЗАКУПЕНА ОТ КАСАТА НА ОБЩИНА ЧЕПЕЛАРЕ, НЧ „ОТЕЦ ПАИСИЙ 1909“ - С. МАЛЕВО И РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ НА ЦЕНА ОТ 50.00 ЛЕВА.


Ангел Янков Янков е доцент, доктор по история, етнолог и настоящ Директор на Регионален етнографски музей – Пловдив

Научните интереси на Ангел Янков са насочени към проучване на регионалното и локалното, на конфесионалните варианти в народната култура, на празнично-обредната система на българите, както и към изследвания върху етногенезиса и културните заемки от древността до наше време.

Автор е на над 100 научни студии, статии и съобщения. Участва в научни конференции, семинари и симпозиуми в областта на музеологията, на съхраняване и опазване на културното наследство. Има многобройни участия в теренни етноложки експедиции в Тракия, Родопите, Пирин и Рила. Чете лекции по българска и обща етнология, историческа етнография и древнотракийско наследство в българската народна култура в Пловдивския университет „П. Хилендарски“ и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите.

Редактор и съставител е на научни сборници, каталози и етноложки карти. Автор и консултант на документални филми, на диплянки и брошури с популярно съдържание.

Ангел Янков е член на Управителния съвет на „Клуб Приятели на Регионален етнографски музей – Пловдив“. Член е на „Съюза на учените в България“ – клон Пловдив. През 2018 г. е награден от Министерството на културата с Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.

Altertive text

Alternaive text

Altrnative text

Вирни се горе