Смолянски регион и Пампорово вече са утвърдена зимна дестинация за нашите туристи, каза ръководителят на проекта от гръцка страна Христос Лазаполус
Днес в община Смолян се проведе българо-гръцка работна среща, която се организира от Асоциацията на родопски общини със съдействието на Община Смолян,съобщи Виолета Филипова, пресцентър на община Смолян.
Събитието откри кметът Николай Мелемов, председател на АРО и домакин на работната среща. Важно за нас е да съумеем да обединим усилията си в развиването на общ туристически продукт – нещо, за което се говореше години наред, но всичко оставаше само на хартия. Дори световната икономическа криза трябва да бъде стимул за нас да се развиваме, да бъдем иновативни и гъвкави и да разширяваме потенциалите си, каза в словото си кметът. Той подчерта, че Гърция и България се допълват отлично с морето и планината, с културния и приключенския туризъм, със съвремието и традициите. Хората от двете страни на границата просто трябва да си подадат ръка за бъдещия просперитет на трансграничния район. Нека заедно поставим основите на едно здраво и ползотворно партньорство, пожела кметът на Смолян.
В работната среща участие взеха представители на общини, туристически агенции, туроператори и хотелиери от гръцките общини Александруполис, Самотраки, Суфли, Орестиада и Дидимотихо, както и местни власти, хотелиери, туристически агенции и нестопански организации, работещи в сферата на културата и туризма от общините Смолян, Чепеларе, Рудозем, Мадан и Баните.
Участниците приветства и изпълнителният директор на АРО Златка Николова. Експертът по туризъм Александър Караджов направи презентация на община Смолян с нейните икономически, социални, културни и туристически особености.
Целта на срещата беше да се обсъдят възможностите за развитие на културния туризъм между двата погранични региона, както и разработване на общи туристически пакети и услуги.
Вашият регион е вече дестинация за нашите гръцки туристи – говорим за зимния туризъм и Пампорово, каза ръководителят на проекта от гръцка страна Христос Лазаполус. Надяваме се, след като посетим и другите ви туристически атракции и осъществим контакти с туроператорите ви, наши туристи да ви посещават и през останалите сезони, допълни още гръцкият гост.
С работната среща в Смолян започва шестдневна рекламна обиколка в областите Смолян и Кърджали, която се реализира по проект „Популяризиране на културното наследство на Еврос и Смолян чрез алтернативен туризъм”/ ЕВРОС-СМОЛЯН ПЪТЯТ НА КУЛТУРАТА. Проектът се изпълнява от Асоциацията на родопски общини и Регионално сдружение на общините на Източна Македония и Тракия (Гърция).
По време на рекламната обиколка гръцките гости ще посетят над 15 културни обекти и забележителности, между които Регионален исторически музей „Стою Шишков”, планетариума и църквата „Св. Висарион Смоленски” в Смолян, музеят на родопския карст в Чепеларе, етнографският комплекс в Широка лъка, музейната сбирка към читалище „Родопска просвета-1923” в Девин. В Мадан гръцката делегация ще посети кристалната зала, а в Златоград – етнографския ареален комплекс, музея на просветното дело и църквата „Успение Богородично”. Програмата включва и разглеждане на Регионалния исторически музей в Кърджали, както и други културни обекти и забележителности.
Проектът „Популяризиране на културното наследство на Еврос и Смолян чрез алтернативен туризъм”/ ЕВРОС-СМОЛЯН ПЪТЯТ НА КУЛТУРАТА се финансира от програмата „Европейско териториално сътрудничество Гърция-България” (2007-2013) чрез Европейския фонд за регионално развитие и национални средства на Гърция и България.