Пламен Димитров: Все повече стават безработните с висока квалификация

Пламен Димитров: Все повече стават безработните с висока квалификация

Мерките за борба с безработицата не са панацеята, която да реши проблемите с магическа пръчка, смята заместник – председателят на КНСБ Пламен Димитров

Интервю на Ани Ефремова Информационна агенция КРОСС

Г-н Димитров, вече има готов анализ на Икономическия и социален съвет по отношение антикризисните мерки на пазара на труда. Каква е функцията на този анализ или това е просто поредния лист хартия пълен със сухи констатации? Този анализ има за цел да селектира, да анализира и препоръча най-адекватните мерки за преодоляване трудностите на пазара на труда.

За Вас, а и за КНСБ, кои от тези мерки са резултатни, кои по-малко резултатни и кои трябва да бъдат реорганизирани? Основният извод от този анализ на Иномическия и социален съвет е, че в условията на задълбочаваща се криза активните мерки на пазара на труда не могат единствено и само да решат проблемите на заетостта. Нито пък да бъдат панацеята, с която да се справим с безработицата. Всички сме наясно, че ключът е другаде – на макроикономическо равнище. Той е свързан с основните регулатори и стимулиращи фактори, които се определят от правителството чрез бюджета, осигурителни механизми и т.н.

И все пак има ли нещо което да Ви боде очите в този анализ? Средствата, отделяни на пазара на труда, през националния бюджет и европейските програми би трябвало, според нас, не само да бъдат запазени, но и дори трябва да бъдат развити и увеличени. Това правят междувпрочем и всички държави, членки на ЕС. За да могат сегашните уязвими групи на пазара на труда отново да бъдат обхванати в максимална степен, но и да бъдат налице необходимите средства. За да можем да съхраним заетостта в ключовите сектори и отрасли. Искаме да предложим нови адекватни мерки за новите безработни.

Какво значи „новите безработни"? Не като бройка, а като качество. В последните месеци на пазара на труда започват да излизат безработни, които имат средна и висока квалификация. За разлика от досегашните характеристики на безработните, които бяха предимно без квалификация. Към „новите безработни" се включват и българските емигранти – хора, които се завръщат през последните месеци отвън. Те също имат специфични характеристики.

Кои от мерките срещу безработицата са добри и кои не, според Вас? Настояваме да бъде нулирана тази програма за компютърна образованост на безработни младежи до 22 години. Оказа се, че повечето от тях могат да бъдат учители на преподавателите си. А добра мярка е тази, насочена към групата на хората от 50-55 години, които са трайно безработни.

Вирни се горе