Тотална некомпетентност цари по отношение на финансите и бюджетите на НЗОК и Здравното министерство, казва вицепрезидентът на КНСБ
Интервю на Ани Ефремова Информационна агенция КРОСС
Господин Димитров, почувствахте ли се по-здрав след тази напоителна дискусия? За по-здрав не зная, но станах много по тъжен и много по-песимистичен.
Е, защо така песимистично гледате на нещата? Тотална некомпетентност цари, и това го казвам с най-голяма отговорност , по отношение на финансите, по отношение бюджетите на НЗОК и на Здравното министерство в главата на председателя на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов от ГЕРБ. И в главата на здравния министър. Говорят пълни несъответствия и пълни глупости, според мен.
Май имаше и момент в който на синдикатите почнаха да ви се карат, че задавате неудобни въпроси? Не знам кой за какво ни се кара, но аз оттук нататък ще излизам с декларация от името на нашата организация, че не сме съгласни за сметка на вноските на работодателите и на осигурените лица- тоест работещите в България, да поемаме 900 млн. задължения, които държавата няма да плати и всички тия, които трябва да плати. Той това каза здравния министър, без да разбере дори, какво казва.
Вие, конкретно, разбрахте ли, така или иначе ще доплащаме ли, ако влезем в болница, или няма да доплащаме за лечение? Това не стана ясно. Което сме доплащали до момента ще продължим да го доплащаме и занапред. И сигурно в много по-голям размер.
Но това, което все пак се разбра, че болниците, една по една, си заминават? Болниците със сигурност ще завършат още тази година на минус и то не 800 милиона, неясно колко. Но сигурно този минус ще бъде поне 250-260 милиона. И за следващата година се очертава дефицит , заложен още от сега спрямо очакваното изпълнение на това за болничната помощ около 300 милиона, може и повече.
А най-песимистичният ми въпрос – възможно ли е да се цели да има закриване на болниците в София? То може би това е задната мисъл. По този начин да се стигне до принудително затваряне на болници, което е, как да кажа – бягане от отговорност. Ако някой иска да прави реформа, да излезе открито и да каже: Нямаме възможност да финансираме тези и тези болници, защото те нямат еди-какво си- натовареност, пътеки, нямат дори и акредитация. Нямат ли акредитация, нямат да получат пари от Здравната каса и ще бъдат закрити. Но има ли някой куража да го направи?! Това е реформата, която всъщност трябва и да направим. А не по някакви други сложни пътища “Ние няма да ви дадем пари, пък вие после сами ще трябва да се закриете, защото нямате пари.”
Може би имат кураж само за декларации, нищо повече? За мен това, което чух тук, е много тъжно.
Д-р Лъчезар Иванов: Шефът на здравната каса няма да има глас при взимане на решения от надзорния съвет