Фестивалът на дивите цветя ще бъде официално открит на 21 юни в град Смолян.
Родопите ще разкрият една от тайните си – магията на своите поляни, обсипани с дъхави билки и редки цветя. Орфей – прочутият певец на планината, е лекувал не само със своята музика, но и със силата на лечебните растения. Да се докоснем до цветното богатство на планината и щедрите дарове на природата ще ни помогне първият в България „Фестивал на дивите цветя”, който ще се проведе от 21 до 30 юни в община Смолян. Инициативите, включени в програмата на фестивала, представят и възможностите за туризъм, и най-интересните атракции от региона.
Ботанически и вело-турове сред китните поляни на Родопите, беседи за използването на местните билки и ателиета по традиционни и художествени занаяти са сред инициативите на Фестивала. Посетителите ще могат да се потопят в родопската атмосфера на седянка в село Сивино и да научат как се приготвя кускус. Предвидени са дегустации на билкови чайове и местни кулинарни специалитети. За децата също ще има много изненади и занимания. В дните на Фестивала ще се проведе и традиционният за село Могилица „Празник на народното творчество и занаятите”, най-атрактивното събитие от което е обичаят „Адрелез” – танц на водата и цветята.
Периодът на десетдневния фестивал не е избран случайно – дните преди Еньовден, когато билките имат магическа сила и планината се зарежда със здраве. Обичаят „Еньовден” ще представят жителите на село Горна Арда и децата от детска градина „Родопчанче” в гр. Смолян. Кулминацията на празника ще бъде фолклорното надпяване и надиграване „Изворен глас”, което ще се състои в с. Смилян на 29 юни.
На 29 юни в гр. Смолян ще се открие и базар на местни еко-производители.
Организатор на събитието е сдружение „Екоорганизация – Родопи”, а основен партньор – община Смолян. Фестивалът се организира по проект „Родопите – градината на Орфей” и е част от мрежата от фестивали на дивите цветя, които се организират в Словения, Хърватска, Румъния и Великобритания под егидата на международната организация PlantLife International.
Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд (ПМП на ГЕФ) и Програма „Култура” на Европейската комисия чрез проект „Цветна Европа”.
Партньори на Фестивала на дивите цветя са и РИОСВ-Смолян, Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) и училища от гр. Смолян, както и читалищата в селата Смилян, Сивино, Могилица и Арда.
Facebook страница на Фестивал на дивите цветя: https://www.facebook.com/FestivalNaDiviteCvetia?ref=hl