Недовършеният “Магнолия холидейз” се продава от частен съдебен изпълнител за втори път
Началната цена за започнатия преди 10 години хотелски комплекс е 10 млн. лв. 21 фев 2017
Частният съдебен изпълнител Тодор Витанов е обявил втори търг за продажбата на един от най-големите ваканционни комплекси в Пампорово – недовършения “Магнолия холидейз” в Пампорово, който е върху терен от заменена гора. След като през март не се явиха кандидати за обекта, сега е обявена по-ниска цена. “Магнолия холидейз” е ипотекиран за над 16 млн. евро според обявлението на съдебния изпълнител, а данните в Търговския регистър показват, че заложни кредитори са Банка “Пиреос” и несъществуващата вече компания “БСПФ – Магнолия”.
Нова цена
След като в края на февруари частен съдебен изпълнител за първи път се опита да продаде недовършения комплекс “Магнолия холидейз”, който по проект е с обща застроена площ от 27 хил. кв.м, в търга не бяха подадени оферти. Сега е пуснато ново обявление, като този път цената е намалена от 10.32 млн. лв. на 8.26 млн. лв. Оферти могат да бъдат подавани до 29 май, като участието в наддаването е свързано и с предварително внасяне на 10% от исканата цена като задатък, се вижда от обявлението на частния съдебен изпълнител Тодор Витанов.
Груб строеж върху заменени гори
Комплексът “Магнолия холидейз”, чийто старт бе даден през 2007 г., трябваше да се превърне в един от най-големите в курорта Пампорово, тъй като предвиждаше строителство върху застроена площ от 27 хил. кв.м, включващо хотел с категория 4 звезди, сграда с над 400 ваканционни апартамента, спортен и конгресен център, заведения и обслужващи сгради. Инвеститор в него е компанията “Магнолия холидейз”, собственост на предприемача Виктор Дрехемов, който тогава обяви, че това ще е най-високият планински комплекс на Балканите.
Теренът за комплекса се намира в местността Малък картъл над връх Снежанка в курорта и е придобит чрез сделка с държавата за замяна. Още в края на 90-те години Виктор Дрехемов и съпругата му предлагат на земеделското министерство терени в смолянските села Мугла и Турен срещу терени в Пампорово. Въпросната сделка е сключена през 1997 г., но впоследствие преминава през няколко съдебни истанции, тъй като срещу нея възразява община Смолян, Първоначално Окръжният съд в Смолян я обявява за нищожна, впоследствие обаче това решение е отменена. Финалът е през 2000 г., когато Върховният касационен съд обявява замяната за законна, а въведената забрана за строителството върху заменени гори от ГЕРБ през 2009 г. не обхваща тези терени, тъй като по това време те вече са в регулация и не се водят гори.
Към днешна дата върху терена има груб строеж на една от основните сгради, се вижда от снимките в обявлението на частния съдебен изпълнител, както и на няколко пристройки към нея. Самото строителство на обекта е замразено от години по неофициална информация, включително и на заобикалящата го инфраструктура. Проектът на обекта е изготвен от архитектурното бюро “Проарх”, свързано с бившия главен архитект на София Петър Диков.