На 6 август православната църква отбелязва християнския празник Преображение Господне или Сотировден.
Според Светото писание, на Преображение Иисус Христос показва на своите ученици божествения си образ и се разкрива пред тях.
Според евангелията, Иисус Христос и апостолите Петър, Яков и Йоан се качват на планината Тавор в Галилея (Хълма на Преображение) за молитва. Там тримата апостоли сядат да си починат и заспиват. Когато се събуждат, виждат Иисус да свети ярко, а от небето се чува глас "Този е Моят възлюбен Син, в когото е Моето благоволение. Него слушайте".
На този ден в православните храмове се отслужват празнични литургии. Според традициите на Преображение Господне се бере първото грозде и след като се благослови с молитва и се прикади от свещеника в църквата, се раздава на близки и съседи.
Според българския народен календар, на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи. На трапезата на Преображение може да има риба, макар че празникът е част от Богородичния пост.