По-високи глоби за превишение на скоростта грозят вече шофьорите.
Новият Закон за движение по пътищата, който бе приет на 19 януари, вече бе публикуван в Държавен вестник и промените влизат в сила от петък, 4 февруари.
Според поправките
книжките ще се взимат само на системните нарушители
и на онези шофьори, които карат с повече от 50 км/ч над позволеното в града. Така например, до петък санкцията за превишение на скоростта в населено място с повече от 30 км/ч е 150 лв. и отнемане на шофьорската книжка за месец. Според новите правила същото нарушение ще се наказва само с глоба, но по-висока- 200 лв.
При превишение на скоростта с повече от 50 км/ч, досега санкцията беше 250 лв и отнемане на книжката за 3 месеца. От петък това нарушение ще се санкционира с 350 лв. глоба, но отнемането на свидетелството за правоуправление за срок от 3 месеца тук остава.
Ако скоростта обаче е била превишена с повече от 50 км/ч, глобите стават твърде сериозни.
За всеки 5 км/ч над тези 50, ще се прибавят с по още 50 лв
Например, ако водач е превишил позволената скорост със 70 км/ч, ще трябва да плати 550 лв.
За превишена скорост извън населеното място обаче книжката няма да се отнема, но само при първо провинение.
За движение в бус лентата глобата скача от 20 на 50 лв.
Сред основните нововъведения е т. нар. електронен фиш.
Според приетото определение електронен фиш
е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, съставено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения, установени с технически средства.
Той може да се обжалва в седемдневен срок.
Електронният фиш ще съдържа всички данни, които се пишат в актовете. Той ще се изпраща на собственика на автомобила с препоръчано писмо по пощата.
След това водачите ще разполагат с 14 дни да платят наложената им санкция. Ако го направят в срок, ще се възползват от 30% намаление на глобата.
Макар законът да влиза в сила в края на седмицата, заснетите от камерите ще започнат да получават новите електронни фишове най-рано през март или април, тъй като “Пътна полиция” все още не е изградила напълно системата.
По старата система уведомленията за нарушение, регистрирано от камера на КАТ, обикновено пристигаше след половин година или дори 9 месеца.
Сега това не би трябвало да отнема повече от три дни.
Според МВР промените в новия закон ще помогнат и за ограничаване на корупцията.