Сармите, тиквеникът, ошавът и содената питка са неразделна част от българската трапеза на Бъдни вечер. Но нека вкусим от специалната коледна храна от различни части на земята.
Литва – Kūčios
Kūčios, традиционната литовска коледна вечеря, се провежда на 24 декември всяка година. А създаването на kūčios не е малък подвиг – приготвянето на ястията може да отнеме до седмица. За литовците празниците са за прекарване на време със семейството, така че едноседмичната подготовка за меню със сигурност е чудесна възможност за близките да се съберат.
Първоначално kūčios включва девет ястия. Това е езическа практика, която по-късно се разширява до 12 ястия (по едно за всеки апостол).
Никакво месо, млечни продукти или топла храна не са част от коледната трапеза. Вместо това включва риба, хляб и зеленчуци. Някои от елементите, които може да видите в менюто, са херинга, поднесена в сос на основата на домати, гъби или лук, пушена змиорка, зеленчуци като картофи, кисело зеле, хляб и пудинг от червена боровинка.
Израел – Latkes
От Средновековието latkes, под една или друга форма, са важна част от традицията на Ханука. Te представляват пържени картофени палачинки, приготвени в олио. Други ястия, които присъстват на трапезата, са пържени понички и пилешки пържоли. Ханука gelt са малки шоколадови монети, които се дават на децата от роднини.
Германия – Weihnachtsgans
Германският коледен празник исторически е съсредоточен около Weihnachtsgans, коледната гъска. Традиция, датираща от Средновековието, яденето на гъска първоначално е било обвързано с Деня на Свети Мартин, но в крайна сметка става част от коледната трапеза.
Често пълнена с ябълки, кестени, лук и сушени сини сливи, след това подправена с ливан и майорана, гъската се сервира заедно с червено зеле, кнедли, сос и кисело зеле. Най-старата известна рецепта за това ястие идва от готварска книга, публикувана през 1350 г. “Das Buch von guter Speise”.
Италия – Panettone
Италия има множество регионални традиции, когато става въпрос за коледната вечеря. В някои части на Италия празнуват с “Празника на седемте риби”. Това ястие включва седем различни риби, приготвени по седем различни начина. Най-често два от основните ястия включват бакала (солена треска) и калмари. В други райони ядат печено агнешко или птиче, печено или варено, подправено със сос.
Сладките също играят важна роля през празничния сезон, а в Северна Италия един от най-популярните празнични сладкиши е Panettone – доближава се до нашия традиционен козунак, като е със захаросани плодове, шоколад, стафиди и ядки. Други лакомства включват тороне, нуга, марципан, каноли и пандоро.
Коста Рика – Tamales
В Коста Рика приготвянето на tamales е коледна традиция и всяко семейство има своя собствена „тайна“ рецепта. Основата на tamale е царевично тесто, увито в бананово листо или царевична корa, като се приготвя на пара. Някои са пълнени със свинско, а други с телешко, или пилешко. В пълнежа се се слага чесън, лук, картофи или стафиди.
Франция – Bûche de Noël
La Bûche de Noël е десерт, който символично олицетворява бъдника, който традиционно се носи вкъщи, поръсва се с вино и след това се изгаря на Бъдни вечер. През 40-те години на миналия век, когато тази практика започва да изчезва, този десерт придобива популярност.
Често приготвен от пандишпан и шоколадов маслен крем, la Bûche de Noël изглежда досущ като истински дънер.
Гърция – μελομακάρονα (Меломакарона)
Сладки бисквитки с портокалова кора, напоени с мед и гарнирани с орехи? Да, моля!
Този десерт е празнично лакомство, което редовно се появява на масите в Гърция.
Известни като меломакарона, тези изкушения често се оприличават с баклавата.
Веднага след като се изпекат, меломакарона се накисва в смес от мед и захар, след което се поръсва с орехи. Има и по-малко традиционна версия на тази рецепта, потопена в черен шоколад.
Полша – Kołaczki
Kołaczki е люспест, напълнен с желе сладкиш от тесто, което често се прави със заквасена сметана или крема сирене.
Тези “сгъваеми” бисквитки се предлагат с различни пълнежи. Ако стандартните кайсии или малини не ви допадат, можете да опитате и с маково семе, ядки или сладко сирене. Поръсват се със сладкарска захар непосредствено преди сервиране.
В Швеция Коледа идва с кифлички с шафран
За десерт оризовият пудинг е популярен в навечерието на Коледа в Швеция, но има още едно лакомство, за което шведите са известни да правят по това време – шафранови кифлички.
Шафрановите кифлички са сладки и често жълти на цвят (заради шафрана, разбира се!). Оформят се в „S“ и след това се пекат.
По традиция се сервират от най-голямата дъщеря в семейството.
Филипините – Puto bumbóng
Тази лилава оризова торта се продава като улична храна през коледния сезон. Puto е тагалогски термин за задушени оризови сладки; bumbóng се отнася до бамбуковата “тръба”, в която се приготвят на пара. Традиционната рецепта се прави с тъмно лилав лепкав ориз, наречен пирурутонг. Обикновено се сервира върху бананови листа като лека закуска, като може да се добави масло, захар и кокос .
Япония – KFC
Хората се редят на едночасови опашки, за да вечерят така популярното пържено пиле на KFC. Тъй като пуйка е невъзможно да се намери в Япония, маркетингова кампания на KFC от 1974 г. предлага да се яде пържено пиле вместо него за празника. Според различни маркетолози, кампанията е успяла да запълни една “дупк”, която просто липсва в японския календар. Рекламата показва щастливо японско семейство с кофа пилешко, торта и вино.
Промоцията е достатъчно добра и коства на японските семейства около 32 долара. Според статистиката, това меню е отговорно за една трета от печалбата на веригата за цялата година.
Исландия – месо от кит и елен
Две от най-специалните ястия в страната са на Коледа са месо от китове и месо от северни елени, както и един деликатес, който почти винаги е на масата ематтак, което е ивици от китово масло, затворено в кожата на кита (те са много дъвчащи).Кивиаке друго популярно ястие, което се прави от месо, мазнини, кръв, билки и плодове, след което се увивауплътнителен маншони консервирани чрез замразяване.