Ограничението в срока за получаване на месечни социални помощи от безработни лица в трудоспособна възраст да отпадне от 1 януари 2011г., предлага правителството. Решението за изменение и допълнение на закона за социалното подпомагане има за цел да усъвършенства нормативната уредба в областта на предоставянето на социални помощи и социални услуги. С промените се изпълнява и решение на Европейския комитет за социални права по констатирано несъответствие с чл. 13, ал 1 и чл. Е от Европейската социална харта (ревизирана), уреждащи съответно правото на социална помощ и принципа за недопускане на дискриминация,съобщиха от министерството на труда и социалната политика.
С предложените промени се въвежда нов вид целева социална помощ за лица с трайни увреждания. Тя ще бъде предоставяна след преценка на доходите на лицето или семейството и ще бъде в размер, съобразно степента на трайно намалена работоспособност или вида и степента на увреждането. Помощта ще бъде отпускана при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона.
Чрез измененията в законопроекта се прецизират текстовете, касаещи недобросъвестното поведение от страна на бенефициентите при деклариране на обстоятелствата и при ползването на отпуснатите помощи.
Целевата помощ за железопътен и автобусен транспорт за многодетни майки се трансформира като нови вид помощ в закона за семейните помощи за деца.
С предложените изменения в Закона се предвижда прекратяване на съществуването на Съвета за социално подпомагане като консултативен орган към министъра на труда и социалната политика.
Въвежда се качествено нов подход в развитието на социалните услуги чрез планиране на разкриването, закриването, промяната на капацитета и предоставянето им на общинско и областно ниво на базата на анализ на потребностите от социални услуги. Във връзка с прилагането на новия подход се регламентират задълженията на областния управител и на общинския съвет за приемане на стратегии за развитието на социални услуги на регионално и на общинско ниво. Водещ партньор при разработването на съответните стратегии и планове ще бъде Агенцията за социално подпомагане и нейните структури, предвиждат още промените. Чрез тях се създават и условия за участието на гражданското общество във формирането на общинската политика за планиране на социалните услуги, като се регламентират функциите на обществените съвети в този процес. Освен това се усъвършенства и нормативната уредба, която регламентира правомощията на кмета на общината по управление на социалните услуги – делегирана от държавата и местна дейност.