Осигуряването на заетост на младите хора e приоритет в работата на МТСП

Осигуряването на заетост на младите хора e приоритет в работата на МТСП

Безработицата продължава да бъде сериозен проблем за нашата страна, както и за повечето държави – членки на Европейския Съюз. По данни от административната статистика на Агенцията по заетостта през месец март 2010г. равнището на безработица е 10.14%, а безработните лица са 375 607,съобщи министър Тотю Младенов в отговор на парламентарно питане. Една от групите, която е засегната в по-голяма степен от настоящите проблемите на пазара на труда в България са младежите. През месец март 2010 г. регистрираните безработни младежи до 29 години са 70 033 (при съответно 51 335 за 2009 г.). Те са 18.6% от всички безработни лица. Преобладаваща част от безработните младежи са без квалификация и специалност (62.7%) и почти половината от тях са с основно или по – ниско образование (49.1%).

Политиката за преодоляване на младежката безработица е част от общата политика на пазара на труда, която се определя в съответствие с икономическите очаквания и прогнози за развитие на икономиката. В условията на ограничени средства от държавния бюджет, но със значителен финансов ресурс по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, са идентифицирани най-засегнатите от кризата лица. За тях се осигурява защита и субсидирана заетост с цел недопускане на масова и продължителна безработица и изпадане в бедност на големи групи от населението. В тази връзка в Националния план за действие по заетостта 2010 г. безработните младежи до 29 г. са определени като приоритетна група на политиката на пазара на труда.

В изпълнение на Закона за насърчаване на заетостта Министерството на труда и социалната политика финансира и изпълнява посредством Агенцията по заетостта различни програми и мерки за намаляване на младежката безработица чрез включване в обучение, стажуване и заетост на безработни младежи до 29 години.

Младежите получават ваучери и се включват в различни курсове за професионална квалификация и/ или ключови умения в периода на безработица, а също така и като заети при работодател. Чрез ваучери по схемите „Аз мога” и „Адаптивност” се финансират обучения за придобиване на І-ва, ІІ-ра или ІІІ-та квалификационна степен или по част от професия, както и за придобиване на ключови компетентности. Не се изисква съфинансиране от страна на лицето, получило ваучер, или от неговия работодател. Получилите вече ваучери младежи по двете схеми са над 6 600, което е почти 30% от всички издадени вече ваучери.

По Оперативна програма „РЧР” се изпълнява проект “Ш@нс за реализация на младежите в България”. Целта е повишаване на конкурентоспособността на младежите за заемане на обявени работни места чрез обучение по информационни и комуникационни технологии и чуждоезиково обучение. С бюджет от 15 млн. лв. ще бъдат обучени общо 10 400 безработни лица до 29-годишна възраст, които впоследствие ще получат и посреднически услуги. За периода януари – февруари 2010г. в дейностите по Проекта са включени общо 2 920 безработни младежи, от тях: мотивация са преминали 2 055 човека, от които в обучение са включени 1 925. Освен това младежите могат да се включват в обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация и по схеми „Квалификационни услуги и насърчаване на заетостта” и схема „Развитие”.

С цел преодоляване липсата на практически знания и умения на младежите се осигурява стажуване, като за работодателите наели безработни младежи се субсидира трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата и осигуровки за срок до 6 месеца. До края на годината се очаква 300 младежи да бъдат наети за стажуване при работодател, чрез финансиране от Държавния бюджет. Продължава изпълнението на националната програма „Старт на кариерата”, която осигурява възможности за придобиване на трудов стаж на безработни младежи, завършили средно или висше образование. Към края на месец февруари по Програмата работят 377 младежи и се очаква през 2010 г. да бъдат наети нови 600 младежи.

В изпълнение на новия пакет от антикризисни мерки по Оперативна програма „РЧР” се разработва нова схема, която предстои да бъде предложена за одобрение на предстоящото заседание на Комитета за наблюдение на Оперативната програма през месец май 2010 г. Схемата ще бъде насочена към осигуряване на платени стажове в реална работна среда за безработни младежи до 29-годишна възраст, завършили средно или висше образование за период от шест месеца с цел осигуряването на последваща заетост. По схемата ще се финансира месечното възнаграждение и всички разходи за осигуровки, дължими от работодателя.

В изпълнението на програми и мерки за заетост работодателите се насърчават да разкриват нови работни места, на които да наемат младежи. От бюджета за активна политика се предоставят средства за работна заплата и/или дължимите за сметка на работодателя осигуровки. Когато работното място изисква наетото лице да е с висше образование се изплаща по-високо възнаграждение от 300 лева. По различните насърчителни режими за младежи работят около 1 500 лица и до края на годината ще бъдат включени най – малко 900 младежи да започнат работа при работодател. През 2010 г. безработните лица до 29-годишна възраст на месечно социално подпомагане са определени за целева група в рамките на Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост”. За първите три месеца на годината по Програмата са включени почти 2 000 младежи.

С Националния план за действие по заетостта през 2010г. са одобрени и се изпълняват и три проекта на социалните партньори, които подпомагат професионалната реализация на младежите. Включваните в проектите младежи първо ще преминат мотивационно обучение. След провеждане на професионално ориентиране 1 000 безработни младежи ще бъдат включени в обучение по две ключови компетентности – „инициативност и предприемачество” и „обществени и граждански компетенции”. Освен това 70 отпаднали от училище младежи ще се обучават при майстори на занаятчийски умения. На 300 завършили професионално образование по туризъм младежи ще бъде осигурено стажуване за три месеца, съобразно техните умения и професионална компетентност. Извън тези инициативи, безработните младежи могат да се включват без ограничения в проекти, програми и насърчителни мерки, ориентирани към безработни от други целеви групи на пазара на труда, при условие, че отговарят на изискванията за участие в конкретната програма.

Провеждаме консултации и с Международното бюро по труда – Будапеща за оказване на консултантска подкрепа за идентифициране на възможности за стартиране на нови мерки за намаляване на младежката безработица, в контекста на действията за подобряване на достъпа до заетост на групите в неравнопоставено положение на пазара на труда в условията на икономическа криза.

В заключение искам да подчертая, че проблемите на младите хора са приоритет в работата на Министерството на труда и социалната политика през настоящата година. Осигуряването на заетост ще продължи да бъде задача, която се изпълнява с общите усилия на държавните институции и активното сътрудничество със социалните партньори,съобщиха от МТСП.

Вирни се горе