Олиото продължава да поскъпва и на едро вече се продава срещу 2,85 лв. за литър. Това показва статистиката на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата за изминалата седмица. Само за седем дни мазнината е увеличила цената си с 1,4 на сто. Същото се случва и с брашното и захарта, които са поскъпнали съответно с 5,3% (0,99 лв. за кг на едро) и с 4,7% (1,56 кг на едро).
От стоковата борса отчитат, че като цяло храните на едро продължават да поскъпват. Индексът на тържищните цени се е покачил до ниво 1,845 пункта.
Цената на яйцата се покачва с една стотинка до 0,16 лв. Каймата тип “Стара Планина” се продава на едро средно по 7,60 лв./кг. Кренвирши тип "Стара
планина" се търгуват средно по 7,47лв./кг, а обикновените кренвирши се продават средно по 4,58 лв.
Данните на стоковата борса отчитат
намаляване на цените на доматите и краставиците
– средно с около 5 на сто. За сметка на това зелето поскъпва с близо 20% до 56 ст. за кило на едро. По-евтино през изминалата седмица са се търгували портокалите – по 0,90 лв. за кг., и лимоните – по 1,34 лв.
Междувременно по БНР министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов също коментира цените. „Пшеницата е стокова борса и се влияе от цените на стоковите борси. В света се произвеждат всяка година около 650 млн. тона пшеница, България произвежда под 1% от тези 650 милиона тона. Когато пшеницата върви нагоре по световните пазари, няма как да не се отрази и в България", обясни Найденов. И добави, че всички коментари за това, че няма да ни стигне зърното, трябва да престанат. Няма как да нарушим зърнения баланс.
Той добави, че хлебопроизводителите са си позволили нещо недопустимо – публично да коментират цените, както и общия процент на поскъпване, както и в какво време ще се случи. Според Найденов това нарушава законите. “Нито една браншова организация в който и да е сектор не може да коментира цени, това е недопустимо”, подчерта Найденов.Според земеделския министър обаче голямата тема е качеството на хляба.
„Качеството, което се предлага като хляб, не отговаря на цената му. Не заслужаваме ние и нашите деца да ядем хляб с подобно качество", категоричен е Найденов. Ден по-рано по време на срещата си с Асоциацията на зърнопроизводителите в курорта Златни пясъци земеделският министър обяви, че ядем най-лошия хляб в Европа. Преди време имаше три вида хляб, но хората знаеха с какво се хранят, докато в момента има над 30 вида с много по-лошо качество, отбеляза той. Мирослав Найденов уточни, че след като започне да работи Агенцията за контрол на храните, задължително ще бъде въведен стандарт за качеството на хляба.
По отношение на тютюнопроизводителите Найденов коментира, че са имали срещи с фирмите, които не са могли да отговорят защо тази година се забавя началото на изкупната кампания и защо тръгват от толкова ниски нива на изкупуване. "Държавата има механизъм, чрез който
могат да бъдат санкционирани тези изкупвачи
В момента на пазара в България могат да влязат и други фирми, извън тези 29, които са получили лицензи в годините назад.
Във връзка с новия Закон за горите Найденов заяви, че с този закон са получили максимално обществена подкрепа и консенсус. “Промених и някои от текстовете. Това е наистина много добър закон, даващ гаранции, слагащ ред, няма толериране на никакви ловни босове”, категоричен бе земеделският министър.