Очакват бум за техниката по Коледа

Очакват бум за техниката по Коледа

Очаква се българите да изхарчат за техника преди Коледа близо 200 млн. лв., което ще е повече от 2009 г. Хората обаче вече не били склонни на т. нар. импулсивни покупки. Българите сега търсят изгодни предложения за уреди, обясняват експерти в областта на пазара на електроника, цитирани от БТА.

Конкуренцията също е много засилена, като производителите разчитат все повече на “пакетни” предложения, като например телевизор с камера или телевизор с Blu-ray плейър.

Прогнозите за пазара на електроника в България през 2011 година са за допълнително съживяване и среден ръст от около 15 на сто. Кризата повишава чувствителността на потребителите не само към цената, но и към допълнителната стойност на продуктите, коментират експерти. Все повече се търсят т.нар. зелени продукти – причината е, че екологичните технологии водят до намаляване на сметките за ток и в дългосрочен план са много разумна инвестиция.

Експертите очакват спад на продажбите на бяла техника. Той обаче се балансира от сериозния ръст от 20 на сто при телевизорите, чиито продажби са основен двигател за развитието на бизнеса с електроника у нас. Влияние оказва и засиленото търсене на мобилни телефони и особено увеличените продажби в сегмента на смарттелефоните, коментира директорът.

Българските потребители вече се ориентират и към по-големи телевизори. Въпреки че 32-инчовите все още са най-търсените при LCD моделите, има категорична тенденция за засилване на търсенето на 37-инчови и 42-инчови, коментират специалистите. При плазмите доминират 42-инчовите продукти. Увеличава се търсенето на по-качествените и енергоспестяващи LED LCD телевизори. От 2011 година търговията с LED (light emitting diode) телевизори, вече ще се отчита отделно, посочи Иванов.

Ръстът на цените на електрониката у нас за 2010 г. е под 10 на сто и се дължи основно на валутни колебания. През 2011 г. експертите не очакват съществена промяна на цените на техниката. Около 90 на сто от компонентите в електрониката се правят в Азия, където фирмите работят с долари и от цената на “зелената” валута ще зависи и стойността на продуктите.

Вирни се горе