Община Смолян има значителни успехи за постигане на по-добро качество на атмосферния въздух в резултат на намаляване на фините прахови частици. Това е свързано с многото кандидати домакинства, които са поискали да сменят старите си печки на твърдо гориво с нови уреди на пелети и на ток. В момента общината реализира втора фаза по проекта, като е пред финализиране на четири обществени поръчки. На този етап домакинствата, които са подали заявления са 1 478, а се очаква да бъдат финансирани над 2000, каза зам.-кметът Марин Захариев. Нека научим повече за ефекта от програмата, контролът дали се спазват мерките, как се избират самите уреди и кога ще бъдат демонтирани и съответно монтирани новите отоплителни системи, предаде БНР.
"Ние бяхме една от общините, които изпълнихме и в предишния програмен период такива проекти. И ние, Европейската комисия и Оперативна програма "Околна среда" се убедиха, и общините и гражданите също в добрите ефекти и ползи от тези проекти. Ние доказано вече имаме намаление на стойността на ФПЧ, защото в частност Смолян е един от градовете с най-приятната природа през летния сезон.
Но през зимния сезон с оглед на факта, че се намираме в долината на реката и имаше доста на отопление на твърдо гориво, се наблюдаваха отклонения от нормите в качеството на въздуха. И тази зима вече на база на първия проект, имаме чувствително драстично подобряване на чистотата на атмосферния въздух, намаляване на фините прахови частици. Почти нямаме норми с превишение. И следващия проект ще потвърди тази тенденция".
Захариев обясни, че при първия проект са се възполвали 1500 домакинства, а сега се предвиждат почти 2000. Общината е успяла да договори да се включат и селата на общината.
Така ще се постигне "едно трайно подобряване на качеството на въздуха, ....., но също така и една по-висока енергийна ефективност, защото и пелетите, и уредите на ток, термопомпите и климатиците имат сериозен коефициент на полезно действие".
По думите му има проверки, които установяват дали хората използват само новите уреди. Повечето от тях са съвестни и са установили ползите и разликите в старото и новото отопление. Кандидатите посочват вида на жилището си, изолацията, изложението, етажа и квадратура и на какво искат да се отопляват. Хора, които са под определени прагове на доходи могат да посочат комбинация между фотоволтаици и климатик, така че да произвеждат електричество. На жилищата се прави и енергийно обследване.