Във всекидневието хлябът е храна с ценни качества. За особени случаи обаче се замесват хлябове, които имат обредно-магически характер. В българската традиция трудно може да се намери празник, обред или каквато и да е култова практика без участието на обреден хляб. Той се отличава от всекидневния по начин на приготвяне, по пластиката и украсата върху него.
През 2019 година “Артел 13”, в партньорство с НЧ „Проф. д-р Ас. Златаров 1927“ – с. Смилян, започва серия от ателиета „Хлябове в обредните традиции на Родопите“. Проектът е част от Програмата “Пловдив 2019 – Европейска столица на културата”. Всяко едно от ателиетата е тематично и ще ни научи на конкретен обреден хляб – как се приготвя, какви са символите върху хляба, каква е конкретната традиция в региона.
Ателиетата са отворени за участие както на интересуващи се участници от страната, така и за родопчани, които желаят да се запознаят в детайли с традициите, свързани с конкретните обреди.
Второто ни ателие е посветено на обредните хлябове за Тодоровден. Участниците ни ще имат възможността да се запознаят с обредите, културния живот в района и бита на селата от района на Горното поречие на р. Арда или както местните казват „от коритото“. Да научат как се прави хляб за сватба, какви са неговите особености, както и лично да омесят обреден хляб за Тодоровден.
Програмата
Петък
14.00 – 16.00 часа Пристигане и регистриране на участниците;
16.00 – 18.00 часа Въведение в обредните хлябове
19.00 часа Вечеря
Събота
8.00 – 9.00 часа Закуска
9.00 – 12.00 часа Замесване и приготвяне на обреден хляб
13.00 – 14.00 часа Обяд
Ателиетата са част от Програмата “Пловдив 2019 – Европейска столица на културата” и са финансирани от проект Пловдив 2019 – Читалища / Plovdiv 2019 – Chitalishta