Областният управител Захари Сираков свика общините и отговорните институции на работна среща за координиране на мерки за превенция и действия в случай на възникване на горски пожари. Основната тема на разговор беше свързана с предприемането на превантивни мерки, за да се избегнат бедствени ситуации, във връзка с усложнената пожарна обстановка в България и южната ни съседка Гърция.
Сираков призова участниците в срещата към конструктивен диалог за търсене на решение за основните проблеми, да се проверят и да се насочи вниманието към пропуски, рискови участъци и човешка дейност, които крият потенциална опасност от възникване на бедствени ситуации. Отново беше засегнат въпросът за осигуряване на просеки, които са от съществено значение, както за избягване, така и за бързо овладяване на извънредни ситуации. Относно този въпрос, областният управител призова регионалните институции да проверят в най-кратки срокове възможностите си за действие според правната рамка. „Трябва да се намери работещият механизъм, според законодателството, за да се преодолеят бюрократичните спънки и да се предприемат превантивни мерки, които да осигурят възможност за бързи и адекватни реакции при възникване на ситуация.“
Представителите на институциите докладваха за готовността си за предотвратяване, ранно откриване, ограничаване и ликвидиране на горски пожари.
Директорът на РД ПБЗН-Смолян комисар Чавдар Кичуков каза, че има добра координация между противопожарната служба, ЮЦДП и горските стопанства. Той обърна внимание, че е необходимо да се засили контролът по места за спазване на пожароопасните забрани, особено по време на летните празници и събори, които крият потенциален риск от възникване и бързо разрастване на пожари. Комисар Кичуков каза, че изоставаме по отношение на доброволческите формирования, в сравнение с другите региони в страната.
Директорът на ЮЦДП-гр.Смолян инж.Здравко Бакалов информира, че към момента на територията на предприятието има 62 активни пожара, като само за този пожароопасен сезон са изгорели 15 хил.дка гори. Той обърна внимание, че пожарите тръгват предимно от селско-стопанските територии, в повечето случаи поради човешка небрежност, като се разрастват и достигат до горските територии.
Проведената днес работната среща е част от кампанията на Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите за превенция, ранно откриване, ограничаване и ликвидиране на горските пожари.