Най-скъпият от новите документи за самоличност ще струва около 250 лева, обясни началникът на дирекция “Документи за самоличност” в МВР Мария Костадинова пред БТА.
Срещу тази сума ще се отпечатва нов международен паспорт за осем часа, в който ще бъде вграден чип със снимка и пръстови отпечатъци на притежателя му.
Обикновената поръчка ще е около 50 лв., а бързата – за три дни – около 100 лв.
Новата лична карта се предвижда да струва около 20 лв.,
при бърза поръчка – 40, а при експресна – за няколко часа – 100 лв. За шофьорската книжка ще се плаща между 25 и 125 лв.
Тези цени са ориентировъчни, все още не са приети окончателно, каза Костадинова.
Новите документи ще са по-скъпи от сегашните, защото снимането и вземането на пръстовите отпечатъци ще става там, където се подава заявлението за преиздаване.
Подаването на заявления ще става във всяко РПУ, както и досега.
Новите документи ще се изработват на 30 места в цялата страна – по едно във всяка област. В София ще са четири – в КАТ за книжки, в Областната дирекция на полицията в ж.к. “Гео Милев” – за Софийска област, и още две в София.
Издаването им започва окончателно от март догодина
Досега този старт беше отлаган няколко пъти.
Биометрични данни ще имат само паспортите.
Личните карти и шофьорските книжки ще се правят вече от друг материал, който е много по-издръжлив, а освен това ще има и вградени нови защити, поясни Костадинова.
Всички възрастни хора, които имат зелени паспорти ще продължат да ги ползват. Няма да сменят личните си карти и всички, които са притежатели на безсрочни документи за самоличност.
“Подмяната на документи за никого не е задължителна сега. Това може да стане и след изтичането на срока на документа”, подчерта Костадинова.
По думите й срокът на валидност е удължен с шест месеца с цел избягване на опашките пред РПУ-тата, тъй като през 2010 г. изтича валидността на документите за самоличност на много граждани.
През тези шест месеца обаче документът за самоличност ще важи само в България
и с него няма да може да се пътува в чужбина. Причината е, че няма как да се актуализират данните на документа, които вече веднъж са записани в него.
Костадинова уточни, че удължаването на срока е само за шофьорските книжки и личните карти, като с личните карти всеки ще може да се яви дори пред нотариус.
Ако на някого му се налага да пътува в рамките на ЕС, например, а личната му карта изтича догодина, точно в периода на пътуване, ще трябва да си извади нова лична карта (от стария тип, ако е преди март 2010 г. или нова след този месец) или съответно паспорт.
Не се предвижда във всяко българско посолство или консулска служба в чужбина да има техника за вземане на биометрични данни.
Ако трябва да подменят документите си сънародниците ни зад граница ще имат няколко варианта.
Първият е да се пътува до България, а вторият – да се посети по-близка страна, където ще има нужната техника.
След като са взети биометричните данни те ще се пращат по електронен път до София.
Готовият документ ще се връща или по дипломатическа поща или с куриерска фирма,
като разходите няма да са за сметка на държавата,
а за сметка на получателя на документа.
На всеки 5 години, когато изтича паспорта или 10 – за личните карти, ще се вземат нови биометрични данни от всеки. Разликата вече е, че заявлението няма да се попълва на ръка, а ще се отпечатва готово, попълнено с данните на човека.
Така ще се спести и време за обработка, тъй като хората само ще се подписват, след като им бъдат снети биометричните данни, допълни тя.
По думите й, ако в срок от две години нов документ с биометричен носител бъде изгубен или откраднат, ще може да се подаде форма за преиздаването му през интернет.
За целта обаче е нужен електронен подпис
За хората с увреждания са предвидени близо 80 мобилни станции за биометрични данни.