Древен нестинарски празник събра десетки хора на поляните край девинското село Стоманово, разположено на 1000 метра надморска височина в Родопите. Облечени в народни носии местни жители и гости изпълниха възродените старинни обичаи за гадаене и танцуваха върху жарава, разказа в “Денят започва” по БНТ Величка Петкова.
Носител на древната нестинарска традиция в Стоманово е Ивайло Аянски. Той възражда празника преди 20-ина години и нестинарското хоро вече се е превърнало в традиция. Правят го винаги на 3 юни – денят на Свети Константин и Елена по стар стил.
“Това е един много хубав празник, който събира хора – не само стомановци, но от цяла България. Това е една малка радост, радост да сме сред природата, свързване със корените”, споделя Тюркян Гаази – кметски наместник на Стоманово.
Преди хорото да се завие около огъня за всички присъстващи имаше обща трапеза. Курбанът беше положен върху бяло платно направо на земята.
“Нашата земя е много чиста и много силна, а българите са свикнали, жънейки и сеейки, да се покланят на земята си и тя щедро им се отплаща”, разкрива нестинарят Ивайло Аянски и добавя, че през огъня го води вярата му: “Човек е вярата си. Вярата ми в корените и в силите, които 20 години ме ръководят. Огънят е врата, като водата, като земята. На днешния ден огънят, водата и въздухът винаги идват в едно кръстно равновесие, в което се ражда душата на човека и те отнася на други места и виждаш други неща и тогава разбираш, че малките човешки неща са преходни.”