През 2017 година в офиса на НАП в Смолян са обслужени над 43 800 клиента, по данни от системата за управление на опашките.
Това съобщи на специална пресконференция днес Началникът на Офисът на приходната агенция в Смолян Таньо Караманолов. На срещата с медиите присъстваха още Петя Стоилова-Началник отдел “Услуги за клиенти” и Недялка Чавдарова-Инспектор по приходите.
“Средното време за получаване на услугата е било 7 минути. Сред най-често използваните услуги са прием на данъчни и осигурителни декларации, като от тях са се възползвали общо 17 хил. клиенти. Над 11 хил. физически лица декларираха доходите пред НАП и близо 6 хил. юридически лица са обявили печалбата си за изминалата година. Втората най-често използвана услуга е изясняване на здравноосигурителен статус. От нея са се възползвали близо 7 хиляди”, посочи Таньо Караманолов.
На 2 януари 2018 година стартира новата данъчна кампания, която ще приключи на 30 април т.г.
“Близо 1000 жители на Смолян и областта вече притежават и персонален идентификационен код и се възползват от неговите възможности. Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите на физическите лица изтича на 30 април 2018 г. Най-лесно и бързо формулярите могат да се подадат по електронен път без електронен подпис, а с персонален идентификационен код /ПИК/. Той се издава безплатно от офиса на НАП. До 31 януари тази година е срокът за подаване на декларация с ползване на отстъпка от 5% за физическите лица от дължимия данък. Сумата на отстъпката обаче не може да надвишава 500 лева. Допълнително условие е и да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и да внесат целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 януари 2018 г. До момента са приети 43 декларации, от тях 9 са подадени по електронен път с ПИК”, обясни Петя Стоилова.
До 31 януари 2018 г. самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване, а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”. Те могат да изберат да внасят осигурителните си вноски на по-висок процент и да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица). Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. В този случай обаче, напомнят от НАП, самоосигуряващите се нямат право на обезщетения в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане).
Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година. В 7-дневен срок от започване или възобновяване на трудовата дейност самоосигуряващите се лица определят вида на осигуряването си, като подават декларация по утвърден образец в компетентната териториална дирекция на НАП. При прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност през календарната година не може да се променя вече избрания и декларирания вид осигуряване.
Декларациите се подават в офисите на НАП лично или чрез упълномощено лице или по пощата с обратна разписка.
От 01 януари 2018 г. , хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски /например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др./ и не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно по 20.40 лева.
“Годишната декларация за облагане на доходите с баркод вече е публикувана на интернет страницата на НАП – www.nap.bg. Формулярът с баркод изчислява автоматично дължимия данък след попълване на информация за получените доходи, внесените осигурителни вноски, ползваните облекчения, напомнят от НАП. Електронната декларация трябва да се изтегли на компютър от интернет страницата на Агенцията – www.nap.bg и да се попълни „офлайн“. Подаването на декларация с баркод гарантира на клиентите на администрацията, че няма да допуснат технически грешки, тъй като дължимият данък се изчислява автоматично след попълване на приложенията за различните видове доход”, посочиха данъчните.
От НАП напомнят също, че изпращането на декларация с баркод предполага и по-бързо възстановяване на надвнесен данък. Това е така, защото не се налага допълнителното обработване и попълване на данните от тези декларации ръчно, тъй като информацията директно се прехвърля от формуляра след сканирането на баркода. Подаването на декларацията с баркод става чрез изпращане по пощата или на място в някои пощенски станции в Смолян и Чепеларе, където директно ще бъде издаден входящ номер. Декларацията може да се подаде и лично в офис на НАП.
Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите изтича на 30 април 2018 г., като в същия срок трябва да бъде заплатен и дължимият данък за довнасяне.
От миналата година НАП предоставя възможност на клиентите си да подадат еднократно коригираща декларация, след изтичане на законовия срок за това. Корекции в декларациите на физическите лица и ЕТ са допустими до 30 септември 2018 г.
От НАП Смолян напомнят, че гражданите могат да направят справка за здравноосигурителни си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски освен в офиса на Агенцията и чрез електронните услуги на НАП, достъпни в Интернет страницата – www.nap.bg. Справка за здравния статус се извършва и автоматично с въвеждане на ЕГН на телефон 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна.