Наблюдава се изключителен интерес от страна на смолянчани към проекта „ Мерки подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Смолян“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. 725 са подадените заявления от 1 октомври, когато стартира проекта до 25 ноември т.г. Заявления могат да се подават до края годината, а при необходимост срока може да се удължи. На 1 юли т .г. в МОСВ кметът Николай Мелемов подписа договор за безвъзмездна финансова помощ с министъра на околната среда и водите Нено Димов по проекта за подмяна на горивната база. Стойността му е 9 604 317,86 лв.
Смолян е сред първите общини в България, подписали договор за безвъзмездно финансиране и от 1 октомври започнаха дейностите от първия етап по проекта. Той е задължителен и без него не може да се премине директно към смяна на горивната база. Община Смолян очаква съдействие от гражданите по време на проучванията и обследванията, за да премине по- бързо тази фаза. Защитили сме висок бюджет, надяваме се в голяма степен да решим проблема със замърсяването на въздуха в града през зимата. С подписването на договора процесът по смяна на горивната база става необратим, коментира кметът Мелемов.
Няма ограничение за подаване на заявления. Всички, които желаят могат да се включат в програмата. Изискванията са към момента хората да се отопляват на твърдо гориво и да имат желание да подменят своите отоплителни уреди с алтернативни – ток, пелети, газ и др. Условието е три години да ползват подменената горивна база, за да се постигне целта на програмата, а именно да се подобри качеството на атмосферния въздух.
Припомняме, че заявлението за участие и всички изискуеми документи се попълват и подават от собственика на жилището. Документите могат да бъдат подадени в деловодството на община Смолян или чрез електронно сканирани документи в PDF формат на e-mail: merki.smolyan@gmail.com. Образците могат да се свалят от сайта на община Смолян на адрес: http://www.smolyan.bg/bg/menu/fl/89
Общината ще стартира и останалите дейности по проекта като на първо място ще започне разяснителна кампания по кварталите и ще се проведат анкети в 4000 домакинства в града. Анкетите са свързани с използваното към момента гориво от домакинствата, квадратурата на жилището, отоплителната инсталация и желанието за алтернативно гориво. След като са идентифицирани домакинствата, които ще се включат в програмата предстоят инженерни и енергийни обследвания, които да регламентират точните мерки за всеки отделен дом. Съгласно изискванията на програмата това са основните дейности предвидени в първия етап. След приключването му предстои същинската смяна на отоплителните уреди и инсталации, който ще започне през следващата година.