На oфициaлнa цepeмoния прерязаха лентата на пpoeĸт „Интeгpиpaн вoдeн цикъл на Cмoлян”

На oфициaлнa цepeмoния прерязаха лентата на пpoeĸт „Интeгpиpaн вoдeн цикъл на Cмoлян”

Днес, на официална церемония пpeд Hapoднo читaлищe „Opфeeви гopи” с водосвет и прерязване на лентата бе финализиран „Интeгpиpaн вoдeн пpoeĸт нa aглoмepaция Cмoлян”.

Πpoeĸтът e изпълнeн пo Oпepaтивнa пpoгpaмa „Oĸoлнa cpeдa 2014 – 2020 г.” нa oбщa cтoйнocт 99 млн. лв. c ДДC.

B peзyлтaт oт изпълнeниeтo нa пpoeĸтa зaгyбитe нa вoдa във вoдoпpeнocнaтa мpeжa ca нaмaлeни oт 70% нa 48% и e пoдoбpeнo вoдocнaбдявaнeтo нa гp. Cмoлян, каза в словото си управителят на ВиК ЕООД Смолян инж.Костадин Тотев.

По отношение на канализационната мрежа се постигна почти сто процента свързаност, като всички отпадъчни води вече се отвеждат за пречистване в ПСОВ. Не на последно място, се постигна и съответствие с изискванията на европейското законодателство за опазване и подобряване на водните ресурси“, отбеляза още инж. Тотев.

Той благодари на Управляващия орган на Оперативната програма, „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, областната управа, община Смолян, експлоатационните дружества и всички институции, които са оказали съдействие и подкрепа. И на всички граждани за проявеното търпение и разбиране за причинените неудобства по време на строителството.

Водосвет бе отслужен от отец Запрян Шиков. Ha cъбитиeтo присъстваха нapoдният представител от ГЕРБ д-р Красимир Събев, зам.-областните управител Красимир Даскалов и Адриан Петров, пpeдcтaвитeли нa Mиниcтepcтвoтo нa oĸoлнaтa cpeдa и вoдитe, Mиниcтepcтвoтo нa peгиoнaлнoтo paзвитиe и блaгoycтpoйcтвoтo, „Бългapcĸи BиK xoлдинг“ EAД, yпpaвлявaщи oпepaтивнaтa пpoгpaмa „Oĸoлнa cpeдa“, директори на институции в града, граждани и медии.

След церемонията по официално прерязване на лентата, в Областна администрация Смолян на заключителна среща беше представен в детайли Проект „Интегриран воден проект на агломерация Смолян“.

Alternatie text

Alterne text

Altertive text

Alteative text

Aerive text

Alnative text

Alternative txt

Ето и повече подробности за проекта предоставени от ВиК ЕООД Смолян:

С изпълнението на проекта се постигнаха основните заложени цели за намаляване загубите на питейна вода във водопреносната мрежа и увеличаване на събрания и третиран товар на замърсяване преди заустването на отпадъчните води в р. Черна.

Особеността на Интегрирания проект е, че е пилотен за България проект, поради което ВиК дружеството в Смолян срещна много трудности от всякакъв характер- законодателен, административен, социален, на държавно и местно ниво.

С реализацията на проекта е постигнато съответствие с европейското екологично законодателство за агломерация Смолян, която е с над 10 000 екв.ж. В тази връзка , жителите на град Смолян тепърва ще усетят и заслужено ще се възползват от качествена услуга за доставка на питейна вода и отвеждане на отпадъчните води.

Изпълнението на Водния цикъл беше реализирано чрез подписването общо на 18 договора, включващи дейности за Проектиране и Прединвестиционни проучвания, Доставки, Внедряване на ГИС система, Организиране на публични събития, провеждане на информационни мероприятия, създаване и разполагане на реклама, Оценка на съответствие на инвестиционните проекти, осъществяване на строителен надзор и упражняване функциите на инженер по ФИДИК и крайното физическо изпълнение на 5(шест) строителни договора, сключени по правилата на FIDIC – Жълта и Червена книга , както следва:

1.„Интегриран воден проект на агломерация град Смолян”, съгласно договорните условия на ФИДИК – червена книга”;

( Разрешение за ползване ДК-07-СМ-1/15.01.2024 г.)

2.Реконструкция и доизграждане на вътрешната ВиК мрежа на гр. Смолян, съгласно договорните условия на ФИДИК – жълта книга”;

(Разрешение за ползване ДК РП - ДК -07-СМ-71 от 16.12.2024г. - Етап II - Подетап 1,2 и 3-по Жълта книга ; РП ДК-07-СМ-70 от 16.12.2024г._ЕтапІ; )

Чрез реализацията на горните Договори към момента се осъществява услуга за доставка до потребителите на вода с необходимото качество и налягане и осигурен достъп до подобрено водоснабдяване на цялото население на агломерация Смолян (24 596 лица), съгласно стандартите на Директива 98/83/ ЕЕС;

Проектът е спомогнал за осъществяването на непрекъснатост на водоснабдяването за потребителите (чрез намаляване на техническите водни загуби и ремонтните работи в следствие от аварии във водопреносната мрежа);

През изминалата твърде гореща и безвалежна 2024 г. „ВиК“ ЕООД Смолян не допусна въвеждането на режим на водоснабдяване на цялото население на града , на фона на тежки водни режими в цялата страна.

На фона на непрестанно растящите цени, друга основна цел беше да се намалят разходите за експлоатация и поддръжка на водопроводната система.

Увеличи се броя на населението, чиито отпадъчни води се отвеждат и пречистват в канализационната система съгласно изискванията на Директива на ЕС 91/271.

Избегнаха се рисковете за околната среда, произтичащи от преливащи септични ями и заустване на отпадъчни води в околната среда, чрез разширяване на канализационната мрежа към райони, които преди реализацията на проекта не са били свързани към канализационната система.

Значително се подобри състоянието на реките р.Черна и р.Бяла от замърсяване в следствие от заустване на непречистени отпадъчни води;

Чрез реконструкцията на канализационната мрежа, се намалиха авариите и инфилтрацията , като същевременно се подобри хидравличния капацитет в нея.

Най-обобщено резултатите се следните:

Подменена и реконструирана Водопроводна мрежа: 22 084 м, от която

–нови водопроводи - 9 685 м

–реконструирани водопроводи – 11 497 м.,

–931 бр. сградни водопроводни отклонения (СВО);

Изградени са 48 бр. нови регулатора на налягане по цялата мрежа, за регулиране на налягането, което би било твърде високо в някои участъци, поради неравномерния терен и денивелацията на град Смолян.

–21бр. Гранични спирателни кранове (ГСК)

–Монтирани Водомери на хранителните системи на водоемите – 24 бр.

Канализационна мрежа: 37 629м, от която

  • нови канали – 14 812 м;

  • реконструирани – 15 756 м;

  • рехабилитирани -1073 м;

  • 1025 бр. сградни канализационни отклонения( СКО);

–20 бр. дъждопреливници по канализационната мрежа (ДПР) - 14 бр. нови и 6 бр. реконструирани;

–7 бр. брегоукрепителни съоръжения с обща дължина 292 м.

–Пресичания на реки – 8 бр.

Реконструкция на ГГСК-Смолян;

Общата дължина на главния колектор на града до ГПСОВ е 13,4 км. Съоръжението е изграждано през годините на етапи, от бетонови и стоманобетонови тръби, с диаметри вариращи по дължина, като минималния измерен диаметър е 800мм, а максималния – 1250мм. С реконструкцията се целеше да бъдат отстранени наличните структурни дефекти по тръбите както и да се елиминира в максимална степен инфилтрацията на подпочвени води в колектора и ексфилтрация на отпадъчни води в почвата. За рехабилитация беше предвидена голяма част от Главния събирателен колектор. От него се санираха 8 526 м. Технологията на изпълнение е изцяло по безизкопен способ, не се извършваха изкопни работи, като се избегна разкопаването на улици и частни имоти.

Към днешна дата рехабилитацията на Главния събирателен колектор на град Смолян изключително подобри работата на ГПСОВ. На практика почти изцяло преустановихме инфилтрацията и разреждането на постъпващите отпадъчни води за пречистване. Възстановена е конструктивната здравина на колектора, и е подобрена хидравличната му проводимост чрез премахване на проникналите клони и неправилно заустени сградни канализационни отклонения и отводнявания на дъждоприемни шахти и решетки. Редуцира се и количеството пясък на вход ПСОВ.

Модернизация на ПСПВ „Хубча“ и ПСПВ „Превала“ На ПСПВ „Хубча“ и ПСПВ „Превала“ се подмениха спирателните кранове с електро задвижки на вливните системи, на отточните системи, системите за филтрирана вода, на промивно-дренажните и хранителните системи. С това се подобри и модернизира работата на всяка от системите към бързите филтри на пречиствателните станции за питейни води, водоснабдяващи населението на гр. Смолян.

(Разрешение за ползване ДК-07-СМ-69/22.11.2021г. и Разрешение за ползване ДК-07-СМ-72/02.12.2021г.)

Доизграждане на третичното пречистване (отстраняване на фосфор) към ПСОВ Смолян;

Реализацията на този договор спомогна за изграждането на Реагентно стопанство за химическо отстраняване на фосфора в ПСОВ – гр. Смолян, с което се затвори целия технологичен процес на пречистване на отпадъчните води от ПСОВ и изпълни Директива 91/271/ЕИО за пречистване на градските отпадъчни води;

(Разрешение за ползване №ДК-07-СМ-14/24.06.2022)

В заключние, може да се обобщи, че след изпълнение на проекта (вкл. с промени по време на строителство по чл. 154 от ЗУТ са изпълнени следните водностопански цели, изразяващи се чрез постигнатите индикатори от „ВиК“ ЕООД :

Намаляване на общите загуби на вода – процент

Базова стойност – 69,98%

Целева стойност – 47,68%

Товар (общо), като процент от товара на агломерацията, който е свързан към ПСОВ след изпълнението на проекта:

98,7 % от канализационна мрежа и 1,3% от ИДПС* или общо 100%

ИДПС - индивидуални и други подходящи системи.

Вирни се горе