Днес, на официална церемония пpeд Hapoднo читaлищe „Opфeeви гopи” с водосвет и прерязване на лентата бе финализиран „Интeгpиpaн вoдeн пpoeĸт нa aглoмepaция Cмoлян”.
Πpoeĸтът e изпълнeн пo Oпepaтивнa пpoгpaмa „Oĸoлнa cpeдa 2014 – 2020 г.” нa oбщa cтoйнocт 99 млн. лв. c ДДC.
B peзyлтaт oт изпълнeниeтo нa пpoeĸтa зaгyбитe нa вoдa във вoдoпpeнocнaтa мpeжa ca нaмaлeни oт 70% нa 48% и e пoдoбpeнo вoдocнaбдявaнeтo нa гp. Cмoлян, каза в словото си управителят на ВиК ЕООД Смолян инж.Костадин Тотев.
По отношение на канализационната мрежа се постигна почти сто процента свързаност, като всички отпадъчни води вече се отвеждат за пречистване в ПСОВ. Не на последно място, се постигна и съответствие с изискванията на европейското законодателство за опазване и подобряване на водните ресурси“, отбеляза още инж. Тотев.
Той благодари на Управляващия орган на Оперативната програма, „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, областната управа, община Смолян, експлоатационните дружества и всички институции, които са оказали съдействие и подкрепа. И на всички граждани за проявеното търпение и разбиране за причинените неудобства по време на строителството.
Водосвет бе отслужен от отец Запрян Шиков. Ha cъбитиeтo присъстваха нapoдният представител от ГЕРБ д-р Красимир Събев, зам.-областните управител Красимир Даскалов и Адриан Петров, пpeдcтaвитeли нa Mиниcтepcтвoтo нa oĸoлнaтa cpeдa и вoдитe, Mиниcтepcтвoтo нa peгиoнaлнoтo paзвитиe и блaгoycтpoйcтвoтo, „Бългapcĸи BиK xoлдинг“ EAД, yпpaвлявaщи oпepaтивнaтa пpoгpaмa „Oĸoлнa cpeдa“, директори на институции в града, граждани и медии.
След церемонията по официално прерязване на лентата, в Областна администрация Смолян на заключителна среща беше представен в детайли Проект „Интегриран воден проект на агломерация Смолян“.
Ето и повече подробности за проекта предоставени от ВиК ЕООД Смолян:
С изпълнението на проекта се постигнаха основните заложени цели за намаляване загубите на питейна вода във водопреносната мрежа и увеличаване на събрания и третиран товар на замърсяване преди заустването на отпадъчните води в р. Черна.
Особеността на Интегрирания проект е, че е пилотен за България проект, поради което ВиК дружеството в Смолян срещна много трудности от всякакъв характер- законодателен, административен, социален, на държавно и местно ниво.
С реализацията на проекта е постигнато съответствие с европейското екологично законодателство за агломерация Смолян, която е с над 10 000 екв.ж. В тази връзка , жителите на град Смолян тепърва ще усетят и заслужено ще се възползват от качествена услуга за доставка на питейна вода и отвеждане на отпадъчните води.
Изпълнението на Водния цикъл беше реализирано чрез подписването общо на 18 договора, включващи дейности за Проектиране и Прединвестиционни проучвания, Доставки, Внедряване на ГИС система, Организиране на публични събития, провеждане на информационни мероприятия, създаване и разполагане на реклама, Оценка на съответствие на инвестиционните проекти, осъществяване на строителен надзор и упражняване функциите на инженер по ФИДИК и крайното физическо изпълнение на 5(шест) строителни договора, сключени по правилата на FIDIC – Жълта и Червена книга , както следва:
1.„Интегриран воден проект на агломерация град Смолян”, съгласно договорните условия на ФИДИК – червена книга”;
( Разрешение за ползване ДК-07-СМ-1/15.01.2024 г.)
2.Реконструкция и доизграждане на вътрешната ВиК мрежа на гр. Смолян, съгласно договорните условия на ФИДИК – жълта книга”;
(Разрешение за ползване ДК РП - ДК -07-СМ-71 от 16.12.2024г. - Етап II - Подетап 1,2 и 3-по Жълта книга ; РП ДК-07-СМ-70 от 16.12.2024г._ЕтапІ; )
Чрез реализацията на горните Договори към момента се осъществява услуга за доставка до потребителите на вода с необходимото качество и налягане и осигурен достъп до подобрено водоснабдяване на цялото население на агломерация Смолян (24 596 лица), съгласно стандартите на Директива 98/83/ ЕЕС;
Проектът е спомогнал за осъществяването на непрекъснатост на водоснабдяването за потребителите (чрез намаляване на техническите водни загуби и ремонтните работи в следствие от аварии във водопреносната мрежа);
През изминалата твърде гореща и безвалежна 2024 г. „ВиК“ ЕООД Смолян не допусна въвеждането на режим на водоснабдяване на цялото население на града , на фона на тежки водни режими в цялата страна.
На фона на непрестанно растящите цени, друга основна цел беше да се намалят разходите за експлоатация и поддръжка на водопроводната система.
Увеличи се броя на населението, чиито отпадъчни води се отвеждат и пречистват в канализационната система съгласно изискванията на Директива на ЕС 91/271.
Избегнаха се рисковете за околната среда, произтичащи от преливащи септични ями и заустване на отпадъчни води в околната среда, чрез разширяване на канализационната мрежа към райони, които преди реализацията на проекта не са били свързани към канализационната система.
Значително се подобри състоянието на реките р.Черна и р.Бяла от замърсяване в следствие от заустване на непречистени отпадъчни води;
Чрез реконструкцията на канализационната мрежа, се намалиха авариите и инфилтрацията , като същевременно се подобри хидравличния капацитет в нея.
Най-обобщено резултатите се следните:
Подменена и реконструирана Водопроводна мрежа: 22 084 м, от която
–нови водопроводи - 9 685 м
–реконструирани водопроводи – 11 497 м.,
–931 бр. сградни водопроводни отклонения (СВО);
Изградени са 48 бр. нови регулатора на налягане по цялата мрежа, за регулиране на налягането, което би било твърде високо в някои участъци, поради неравномерния терен и денивелацията на град Смолян.
–21бр. Гранични спирателни кранове (ГСК)
–Монтирани Водомери на хранителните системи на водоемите – 24 бр.
Канализационна мрежа: 37 629м, от която
нови канали – 14 812 м;
реконструирани – 15 756 м;
рехабилитирани -1073 м;
1025 бр. сградни канализационни отклонения( СКО);
–20 бр. дъждопреливници по канализационната мрежа (ДПР) - 14 бр. нови и 6 бр. реконструирани;
–7 бр. брегоукрепителни съоръжения с обща дължина 292 м.
–Пресичания на реки – 8 бр.
Реконструкция на ГГСК-Смолян;
Общата дължина на главния колектор на града до ГПСОВ е 13,4 км. Съоръжението е изграждано през годините на етапи, от бетонови и стоманобетонови тръби, с диаметри вариращи по дължина, като минималния измерен диаметър е 800мм, а максималния – 1250мм. С реконструкцията се целеше да бъдат отстранени наличните структурни дефекти по тръбите както и да се елиминира в максимална степен инфилтрацията на подпочвени води в колектора и ексфилтрация на отпадъчни води в почвата. За рехабилитация беше предвидена голяма част от Главния събирателен колектор. От него се санираха 8 526 м. Технологията на изпълнение е изцяло по безизкопен способ, не се извършваха изкопни работи, като се избегна разкопаването на улици и частни имоти.
Към днешна дата рехабилитацията на Главния събирателен колектор на град Смолян изключително подобри работата на ГПСОВ. На практика почти изцяло преустановихме инфилтрацията и разреждането на постъпващите отпадъчни води за пречистване. Възстановена е конструктивната здравина на колектора, и е подобрена хидравличната му проводимост чрез премахване на проникналите клони и неправилно заустени сградни канализационни отклонения и отводнявания на дъждоприемни шахти и решетки. Редуцира се и количеството пясък на вход ПСОВ.
Модернизация на ПСПВ „Хубча“ и ПСПВ „Превала“ На ПСПВ „Хубча“ и ПСПВ „Превала“ се подмениха спирателните кранове с електро задвижки на вливните системи, на отточните системи, системите за филтрирана вода, на промивно-дренажните и хранителните системи. С това се подобри и модернизира работата на всяка от системите към бързите филтри на пречиствателните станции за питейни води, водоснабдяващи населението на гр. Смолян.
(Разрешение за ползване ДК-07-СМ-69/22.11.2021г. и Разрешение за ползване ДК-07-СМ-72/02.12.2021г.)
Доизграждане на третичното пречистване (отстраняване на фосфор) към ПСОВ Смолян;
Реализацията на този договор спомогна за изграждането на Реагентно стопанство за химическо отстраняване на фосфора в ПСОВ – гр. Смолян, с което се затвори целия технологичен процес на пречистване на отпадъчните води от ПСОВ и изпълни Директива 91/271/ЕИО за пречистване на градските отпадъчни води;
(Разрешение за ползване №ДК-07-СМ-14/24.06.2022)
В заключние, може да се обобщи, че след изпълнение на проекта (вкл. с промени по време на строителство по чл. 154 от ЗУТ са изпълнени следните водностопански цели, изразяващи се чрез постигнатите индикатори от „ВиК“ ЕООД :
Намаляване на общите загуби на вода – процент
Базова стойност – 69,98%
Целева стойност – 47,68%
Товар (общо), като процент от товара на агломерацията, който е свързан към ПСОВ след изпълнението на проекта:
98,7 % от канализационна мрежа и 1,3% от ИДПС* или общо 100%
ИДПС - индивидуални и други подходящи системи.