EVN поема щетите от снега, няма да иска по-висока цена
Електроразпределителното дружество EVN, което доставя ток в Южна България, няма да настоява пред енергийния регулатор за повишение на цената заради щетите от снеговалежите в Родопите. Това каза пред медиите днес в Смолян, инж. Костадин Величков, изпълнителен член на Съвета на Директорите на EVN България.
Загубите, които понесе дружеството в снежния ад, възлизат на 9 млн. лева и ще бъдат поети от застрахователна компания, посочи в Смолян Величков. Той уточни, че към момента няма искове от клиенти за обезщетения.
“Екипите ни бяха готови за бедствието още при обявяването на червения код. Оказа се обаче, че климатичните промени са непредвидими. През 50-те години на миналия век, когато е била изграждана електро-преносната мрежа, е имало обледявания в речните равнини, сега за пръв път се случиха в планината, а от тежкия сняг се счупиха 702 стълба за средно и ниско напрежение, 508 наклонени или усукани, над 240 километра са скъсаните проводници”, каза Величков. Само в първия ден на бедствието 7 март е имало 50 000 сигнала за прекъснато електрозахранване. До 21 март общо 1 000 души са били ангажирани с възстановяването на щетите. Величков призна, че мрежата е доста нестабилна, но до края на седмицата ще бъде възстановена.
След снежното бедствие в Смолянска област все още осем селища в региона на Смолян, Рудозем и Баните се захранват с агрегати. Това са Боево, Две тополи, Гарабина, Кременик, Киселчово, Ючура и махалите Бърдо и Върбови къшлии. Продължава работата по сигурността на системата, посочи инж. Величков. Само в Смолянска област дружеството смята да инвестира през тази година 4,3 млн. лева, а клиентите няма да плащат за щетите върху съоръженията.
По време на бедствието при всичките трудности по непроходимите пътища и терени екипите са монтирали 43 агрегата по селата, доставени са и 12 от Италия. Като причини за авариите Величков посочи обилните валежи от тежък и мокър сняг, голям брой паднали дървета и счупени стълбове. За справяне с множеството аварии работниците са разполагали с 8 моторни шейни, 2 АТВ, 300 високо-проходими автомобили със специално оборудване, 120 са били доставките на специализирана техника, материали и авариен резерв. Величков оцени като много ценна помощ включването на хеликоптера, с който са направени два огледа на електро-преносните съоръжения над Кърджали и Смолян.
За последните 10 години ЕВН България на цялата територия на дружеството са инвестирали 1.1 милиарда лева. В област Смолян са инвестирани 82,9 млн.лева, съобщиха на срещата с медиите в Смолян. Авариите през същия период са намалели с 40%, а загубите от кражби на ток от 20%са паднали наполовина.