„Мониторинг и докладване“

 „Мониторинг и докладване“

Alterntive textВ изпълнение на проект на Клуб на жените Родопчанка с наименование „Правно овластяване и застъпничество за жените от малцинствата“, финансиран от Европейския съюз чрез програма MARIO е планирана дейност „Мониторинг и докладване“. Тя има за цел извършване на мониторинг на докладите, свързани с малцинствата и да разпространи важна информация за правата им.

В тази връзка следете публикуването на серия от изследвания и доклади на Европейската комисия, Съвета на Европа, Институт отворено общество и др., насочени към малцинствата.

Днес публикуваме Рамкова конвенция за защита на националните малцинства.

Alternatiext

Защо се нарича „Рамкова конвенция“?

  • Текстът на Рамковата конвенция утвърждава правата, с които се ползват лицата, както и допълнителните задължения, които трябва да се спазват от държавите. Конвенцията е правно обвързващ инструмент по международното право, а думата „Рамкова“ подчертава възможността за държавите страни по нея да съобразяват някои от разпоредбите на тази конвенция със своята специфична национална ситуация чрез националното законодателство и държавната политика.

Какво представлява Рамковата конвенция?

  • Рамковата конвенция за защита на националните малцинства, влязла в сила през 1998 г., е всеобхватен международен договор, предназначен да защитава правата на лицата, принадлежащи към национални малцинства.

Кой е защитен от Рамковата конвенция?

  • В Рамковата конвенция не се съдържа определение на „национално малцинство“. Всяка страна по нея има възможност да преценява кои групи на нейната територия се покриват от Конвенцията. Тази преценка трябва да бъде недискриминационна, добросъвестна и в съответствие с общите принципи на международното право, включително принципа на свободно самоопределение.

  • Принципът на свободно самоопределение означава, че лицата имат право сами да решават дали желаят да бъдат третирани като принадлежащи към национално малцинство. Решението им трябва обаче да се основава на обективни критерии, свързани с тяхната идентичност, като религия, език, традиции и културно наследство.

  • Държавите възприемат различни подходи по отношение на определението за национално малцинство съгласно Рамковата конвенция: от ограничителен подход, включващ например точно определен списък от традиционни групи, които да се ползват от закрилата на Рамковата конвенция, до по-открит подход, при който членовете на конвенцията се прилагат гъвкаво към широк спектър от групи.

Права, с които се ползват лица, принадлежащи към национални малцинства, и допълнителни задълженя, които държавите трябва да спазват

Свободно изразяване на етническа, културна, езикова и религиозна идентичност - Недискриминация - Насърчаване на ефективно равенство - Запазване и развиване на малцинствени култури, религии и езици - Насърчаване на и защита на лицата, принадлежащи към малцинства, от враждебност или - Свобода на събиране, сдружаване, изразяване, мислене, съвест и вероизповедание - Насърчаване на разнообразно медийно пространство с на Използване на малцинствени езици в отношенията с властите в области, населени традиционно или в значителна степен с национални малцинства - а лични имена, имена на места и други топографски означения на малцинствени - Възможност за оказване на въздействие върху вземането на държавни решения по въпроси, засягащи лица, принадлежащи към национални малцинства - Участие в културния, социалния и икономическия живот - Въздържане от произволно определяне на избирателните райони с цел ограничаване на правата на малцинствата - Насърчаване на правата на малцинствата чрез двустрмногостранно и трансгранично сътрудничество.

Къде лицата, принадлежащи към национални малцинства, са защитени от Рамковата конвенция?

  • Рамковата конвенция е в сила в 39 държави. В рамките на Временната административна мисия на ООН в Косово (ЮНМИК) съществува специално споразумение за мониторинг във връзка с Косово*.

Държави — страни по Рамковата конвенция

Албания; Естония; Малта; Сан Марино;

Армения; Финландия; Република Молдова; Сърбия;

Австрия; Грузия; Черна гора; Словашка република;

Азербайджан; Германия; Нидерландия; Словения;

Босна и Херцеговина; Унгария; Северна Македония; Испания;

България; Ирландия; Норвегия; Швеция;

Хърватия; Италия; Полша; Швейцария;

Кипър; Латвия; Португалия; Украйна;

Чешка република; Лихтенщайн; Румъния; Обединено кралство;

Дания; Литва; Руска федерация;*

Държави, които са подписали, но не са ратифицирали Рамковата конвенция

Белгия; Исландия; Гърция; Люксембург;

Всяко позоваване на Косово в този текст, независимо дали се отнася до територията, институциите или населението, се тълкува в пълно съответствие с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН и без да се засяга статутът на Косово. ** Руската федерация вече не е член на Съвета на Европа, но продължава да бъде страна по Рамковата конвенция за защита на националните малцинства.


Тази публикация е изготвена с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Нейното съдържание е отговорност единствено на Клуб на жените Родопчанка и не отразява непременно възгледите на Европейския съюз.

Вирни се горе