B изпълнeниe нa пpoeĸт нa Kлyб нa жeнитe Poдoпчaнĸa c нaимeнoвaниe „Πpaвнo oвлacтявaнe и зacтъпничecтвo зa жeнитe oт мaлцинcтвaтa“, финaнcиpaн oт Eвpoпeйcĸия cъюз чpeз пpoгpaмa МАRІО e плaниpaнa дeйнocт „Moнитopинг и дoĸлaдвaнe“. Tя имa зa цeл извъpшвaнe нa мoнитopинг нa дoĸлaдитe, cвъpзaни c мaлцинcтвaтa и дa paзпpocтpaни вaжнa инфopмaция зa пpaвaтa им.
B тaзи вpъзĸa cлeдeтe пyблиĸyвaнeтo нa cepия oт изcлeдвaния и дoĸлaди нa Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия, Cъвeтa нa Eвpoпa, Инcтитyт oтвopeнo oбщecтвo и дp., нacoчeни ĸъм мaлцинcтвaтa.
Днec пyблиĸyвaмe Проучване на положението на малцинствата и дискриминацията в Европейския съюз /Пълен доклад (PDF, 1 MB)/
Около 80 % от анкетираните роми живеят под прага на риска от бедност за тяхната страна; всеки трети живее в жилище без течаща вода; всяко трето ромско дете живее в домакинство, в което някой си е легнал гладен поне веднъж през предходния месец; и 50 % от ромите на възраст между 6 и 24 години не посещават училище.
Този доклад откроява тревожна реалност, пред която не можем да си затваряме очите: най-голямото етническо малцинство в Европейския съюз продължава да се сблъсква с недопустима дискриминация и неравен достъп до жизненоважни услуги.
Настоящият доклад извежда на преден план устойчивите пречки пред заетостта, образованието, жилищното настаняване и здравните услуги, като в същото време разкрива, че 4 от 10 анкетирани роми са се почувствали дискриминирани най-малко веднъж през последните пет години — но въпреки това съвсем малка част от тях са предприели действия след инцидента. Това положение едва ли е изненадващо, като се има предвид, че повечето роми не познават законите за забрана на дискриминацията или организации, които могат да предложат подкрепа. Това обаче повдига сериозни въпроси относно упражняване на правото на недискриминация, гарантирано от Хартата на основните права на Европейския съюз (ЕС) и Директивата за расовото равенство.
Докладът е изготвен възоснова на широкомащабно проучване, при което е събрана информация за почти 34 000 лица, живеещи в ромски домакинства в девет държави — членки на Европейския съюз (ЕС), получена чрез почти 8 000 лични интервюта с роми. В него са представени избрани резултати от Второто проучване на положението на малцинствата и дискриминацията в Европейския съюз, в което са анкетирани около 26 000 души с имигрантски произход или от етническо малцинство, живеещи в ЕС.
Второто проучване на положението на малцинствата и дискриминацията в Европейския съюз е основна част от ангажимента на Агенцията на ЕС за основните права да събира и публикува данни за групи, които не са обхванати от проучвания сред общото население. Това е третото проучване на агенцията, което акцентира върху ромите.
Проучването на положението на малцинствата и дискриминацията в Европейския съюз, проведено през 2008 г., беше първото усилие да се осигурят сравнителни доказателства за тяхното положение.
Методологията на второто Проучване на положението на малцинствата и дискриминацията в Европейския съюз бе адаптирана така, че да осигури възможно най-добрите резултати с оглед надеждност и сравнимост между отделните държави.
Данните, представени в този доклад, представляват уникален ресурс за политиците, който им дава възможност да преценяват напредъка във времето и ще спомогне за идентифициране както на успехите, така и на недостатъците в провежданите политики. Тази информация е от съществено значение за формулиране на ефективни мерки не само за ромите, но и за всички групи от периферията на обществото.
Картината, очертана в тази публикация, е стряскаща и Агенцията на ЕС за основните права се надява, че тя ще насърчи усилията за пълното приобщаване на ромите и за зачитане на техните основни права.
Източник: fra.europa.eu