МОН предвижда промени в наредбата за оценяване на учениците. Това заяви пред БНР Евгения Костадинова, директор на Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН.
Тя поясни, че наредбата е публикувани за обществено обсъждане, за да може промените да влязат в сила от началото на новата учебна година. По думите й целта е да повече време за работа между учител и ученици, повече време за практическо прилагане и упражняване на това, което учениците учат.
Костадинов посочи, че се предвижда и промяна на минималният брой изпитвания за оформяне на срочна оценка, като те ще бъдат 2 или 3. Тя уточни, че това не означава, че учителят не може да направи изпитвания, които да надвишават минималния брой.
Не просто оценката като цифрова оценка, а преценка на напредъка на ученика и посочване на онези негови страни, които все още не са усъвършенствани. По този начин и учител, и родител ще има възможност за знае върху какво трябва да работи ученикът. Невинаги цифровата оценка е верният инструмент. Тя показва моментно състояние, докато формиращото оценяване показва напредъка. Това трябва да се случи в по-голяма степен, посочва Костадинова.
Проектът за промени предвижда още да се въведат самостоятелни писмени задачи за домашна работа под формата на изследване на определен проблем, каза още тя.