Kакво се случва с Рудметал? Отмина ли кризата за Вас?
Миналата година беше изключително трудна за рудодобива, не само при нас, а и в цяла България. Това главно се дължи на срива в цените на цветните метали и по-специално на оловото и цинка, тъй като борсите се сринаха и достигнаха пределно ниски нива на цените. Най-големия ни успех за миналата година беше, че успяхме да стабилизираме дружеството и да запазим рудодобива в град Рудозем.
Тази година започна по-оптимистично, защото имаме първи сигнали за съживяване пазарите на цветните метали, респективно, което се отразява в покачване, макар и минимално в цените и на нашите метали, които ни интересуват.
Миналата година работихме основно с персонал от 200 човека – минималния оптимизиран вариант за работа. Към Рудметал работят още три дружества, които извършват спомагателни дейности – ремонтни, социално-битово, комонално обслужване и т.н. Общо от тези дружества заедно с Рудметал работят около 300 човека.Надяваме се за тази година да задържим този персонал и може би малко да ги завишим – в рудодобива специално.
Плановете ни за тази година са едновременно с добивните работи, да извършим проучване за нови запаси, разкриване на нов хоризонт на шахта Голям Палас, която е в района на Спестовна Каса. Там сме формирали проходческа бригада, с която ще прокараме около 700 – 800 линейни метра проходчески работи и се надяваме там да докажем запаси, които ще ни позволят да работим поне още 7 – 8 години.
Искате да кажете, че все още има потенциал в рудодобива?
Определено. Визирам запаси за минимум 10-годишен период. През този период може да се докажат и още запаси, така че рудодобива все още не е за отписване.
Това ни е основно направление в работата и ще продължаваме да го развиваме като такова. И то ще бъде основното, което ще определи бъдещето ни.
Работим и още в две направления. Може би всички знаят, че получихме концесия за мраморната прегча на Дълга усойка. Това го получихме още преди три години, но за съжаление все още не можем да уредим земята, защото това са бюрократични пречки в Държавната агенция по горите, тъй като част от земята е държавен горски фонд, друга част е частна и тя трябва да се уреди, за да може да почнем добивната работа.
Какъв е капацитета на тази кариера?
След като започне да функционира очакваме около 20 човека да работят, защото там ще бъде механизирано с машини и техника. Към кариерата ще строим най-модерния завод в България за обработка на мраморни блокове. Техниката е доставена от Италия и е налична при нас. Тя е на стойност около 2,5 млн лева.
За съжаление миналата година ни притисна кризата и не можахме да построим сградата – самия цех, където ще бъде монтирано това оборудване. Всички необходими проекти са изготвени и очакваме до един месец да получим разрешение за строителство на цеха. След като го получим, се надяваме тази година да започнем строителството на сградата, след което италиански специалисти ще дойдат да си монтират оборудването, да направят 72-часови проби, като се надяваме в този напълно модерен завод да работят около 50 човека.
На кариерата ще добиваме блоковете и в завода ще ги преработваме и ще добиваме най-различни продукти – плочки за облицовка, външна, вътрешна, стъпала, первази – всичко в този асортимент. За по-голям асортимент и разнообразие ще внасяме мраморни блокове както от съседна Гърция, така и от Китай.
Така че до края на годината или най-късно другата очакваме да отвори врати най-модерното предприятие в България за обработка на мраморни блокове.
Може ли това да бъде водещ фактор в икономиката на Рудозем?
Определено. Ние и в момента сме водещ фактор в икономиката на Рудозем, защото едно, че са заети 300 човека, друго – покрай нас има доста фирми, които извършват транспортни дейности, обслужват нашите дейности, така че съдаваме хляб за още хора чрез нашите дейности.
Член сте на общински съвет – споделя ли и местната управа тази визия за бъдещето на Рудозем?
В момента говоря като директор на Рудметал и представител на бизнеса. По отношение на общински съвет – през този период като цяло общински съвет работи изключително слабо.
Защо?
Надделяха политическите боричкания, от където нямаме приет бюджет за общината вече две години. Противопоставянето на различни политически групи вътре в общински съвет, от друга страна – политически групи с кмета и дефакто блокира работата на общински съвет, което не е в интерес на населението в общината. За съжаление аз с колегата ми Каврошилов колкото и да се опитвахме да внасяме някакъв баланс, малко професионализъм в работата на общински съвет, просто не се получи.
Приехте вариант, в който да се откажете от председателския пост?
Да, разбира се, защото така беше блокиран общинския съвет, като една от причините беше, че нямаше легитимен председател и аз с цената на всичко реших да ликвидираме този проблем, за да има легитимен председател, независимо от това той какви възможности има, но се получи, че продължават обструкциите.
Проблемите в общинската управа прехвърлят ли се като негативи и за бизнеса?
Определено. В много от нещата, които ние правим общината няма отношение. Но лошо е когато двете страни се карат и в момента няма избистрена политика на общината към бизнеса. Както и на общински съвет. Нямало е една среща, на която да се поканят представителите на бизнеса, да се каже: дайте да видим – с какво може да се помогне, с какво може да ви облекчим и т.н. – няма го това нещо.
А какво да очакваме – има ли вероятност за постигане на консенсус?
След като си подадох оставката като председател, на една от първите срещи на общинския съвет аз казах, че нашето виждане – моето и на г-н Каврошилов е, че трябва общински съвет да заработи, за да може поне частично да наваксаме изоставането, което сме направили до сега. В смисъл, че криза с председател няма – председателя трябва да си работи, общински съвет трябва да има приет план за разбота и така да работим на планови начала, а не да се люшкаме в тъмното.
По време на краткото ми председателстване в общински съвет имаше план и работеше. Сега няма.
Посочвате политическите разноборства – кои партии можем да визираме като основни в този конфликт?
В общински съвет са ДПС, ГЕРБ в коалиция с БЗНС и ДСХ, представлявана от мен и г-н Каврошилов. Опитахме се да бъдем балансьор, но явно не става. Противоречието е основно между ДПС и ГЕРБ, респективно – ДПС и кмета. След това новоизбраният председател Самир Дурев – той е в сериозен конфликт с кемта. Това са все проблеми, които се отразяват негативно.
Значи ли това, че критиката Ви се отнася и относно общинската администрация в лицето на г-н Бояджиев?
Винаги когато има спор, вината може да се търси и в двете страни. Можем да се оправдаваме, че другата страна е некоректна и т.н. В случая аз поемам своята отговорност, в смисъл, че ние като общински съвет заслужаваме много критика – например, в предприятието, което ръководя не мога да позволя такава безотговорност и протакване на работата.
Една от причините за неработещия общински съвет е, че няма легитимен председател, който да се приеме от всички и чиято дума да тежи за всички. И тогава, когато няма легитимен председател, общински съвет трудно комуникира и с общинската администрация.
Но при всички положения вина за този спор носи и кмета. Когато има проблем, той е и в двете страни.
Какъв е съвета Ви относно работата на общинския съвет и общинската администарция за вбъдеще?
Аз искам да живея и работя в община Рудозем. Така и ще направя – ще работя във всички насоки, за да може тази община да се развива и така ние всички да имаме едно по-добро място за живот и съществуване, така че на следващите избори трябва да вкараме повече професионалисти, повече компетентни хора, за да може да се вдигне нивото на общинския съвет. За съжаление сега не всички колеги от общинския съвет заслужават да бъдат там.
Значи ли това, че Рудозем страда от липса на административен капацитет?
Вярно е, че ние сме малка община и общо взето имаме недостиг на кадри, на хора с висше образование. Но от друга старана – ако се върнем назад в историята ще видим, че такива въобще сме нямали. Сега вече има един постоянен ръст, увеличаване на хората с висше образование, с добра квалификация. Сега идва нова, млада генерация и вече трябва да даваме път на младите и компетентните – само това е пътя към просперитета на нашата община.
Нещо в заключение?
Трябва да работим свички заедно като приятели, като колеги загрижени за общината ни. Не бива някакви партийни интереси на партийни централи на ни противопоставят, тъй като те не са в интерес на хората. Преди всичко, да бъдем граждани.
Рудозем днес