Провежданата чрез Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) политика създава добри предпоставки за привличане на нови инвестиции не само в Област Смолян и в други региони със сходни демографски и икономически проблеми. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на заседание на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура към Президента, което се провежда днес в Смолян. Министърът уточни, че законът предвижда предоставянето на допълнителни стимули за инвеститори, които реализират проекта си в райони с висока безработица чрез по-ниски прагове за сертифициране на проекти. Като пример за успешно реализирана инвестиция, която е сертифицирана по ЗНИ министър Лукарски посочи разширяването и модернизацията на фабриката за производство на ски от световноизвестни марки в гр. Чепеларе. Стойността на инвестицията 7.8 млн. лв., като новосъздадените работни места са 105.
За периода 2012 – 2014 г. броят на сертифицираните проекти по ЗНИ е 41 на обща стойност над 2,72 млрд. лв. От тях 11 са осъществени в региони с безработица над средната, като в резултат от това са разкрити над 6500 места. По този начин ЗНИ се превръща в сериозен механизъм за стимулиране на регионалното развитие и противодействие на негативните демографски и икономически тенденции, посочи министърът на икономиката.
„Насърчаването на икономическото развитие на България при отчитане на регионалните специфики е сериозно предизвикателство, което трябва да бъде адресирано чрез предприемането на интегриран подход“ , каза министър Лукарски. Според него в условията на постоянно увеличаващия се брой на общините в страната с безработица над средната, привличането на инвестиции и насърчаване на частното предприемачество са ключови за преодоляване на регионалните диспропорции. Министър Лукарски очерта необходимостта от създаване на адекватни механизми за насърчаване на частното предприемачество. Малките и средни предприятия (МСП) съставляват 99.8% от всички предприятия, като осигуряват 76% от заетостта в страната. Той посочи, че основното средство на Министерство на икономиката в подкрепа на МСП е Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 (ОПИК). Първата процедура по програмата предстои да бъде обявена през април, като тя ще бъде насочена към подобряване на производителността на МСП, а размерът на безвъзмездната финансова помощ е 150 млн. евро. С цел намаляване на регионалните диспропорции в ОПИК е заложено приоритизиране на проекти от Северозападна България, където демографската и икономическата криза е най-осезаема. Тези проекти ще получават допълнителен брой точки.
В подкрепа на регионалното развитие ОПИК предвижда прилагането и на подхода „Водено от общностите местно развитие“. Инструментът следва да има многофондово финансиране, като предвиденото по ОПИК е до 5% от бюджета на програмата, тоест 69 млн. евро. От този подход могат да се възползват по-малките общини от Област Смолян, които отговарят на критериите за допустимост. Финансовата помощ за една стратегия за местно развитие по ОПИК варира между 500 000 евро и 1,5 млн. евро.
Министър Лукарски подчерта, че фокус в работата на Министерство на икономиката е и реализирането на експортния потенциал на малките и средни предприятия. За да подпомогне този процес, министерството ще предоставя административна подкрепа за излизането на тези предприятия на външни пазари, включително и чрез активизиране на Службите по търговско-икономически въпроси в чужбина. Фокус в тяхната работа ще бъдат именно предприятия от региони с висока безработица, както и разкриване на възможности на пазари с висок потенциал, в които към момента страната ни няма търговски представители. В подкрепа на малките и средни предприятия Българска агенция за експортно застраховане вече предоставя специални застрахователни продукти, насочени към фирми с ограничен експортен опит.
Участниците в заседанието подчертаха, че основните проблеми на Област Смолян са липсата на добре развита пътна и транспортна инфраструктура, системно влошаващото се демографско състояние и недостигът на качествени кадри.
Министър Лукарски изрази надежда, че чрез активното ангажиране на всички институции, бизнеса и неправителствени организации предизвикателствата, пред които са изправени слаборазвитите региони ще бъдат успешно преодолени, съобщиха от пресслужбата на министерството на икономиката.